ممکن است شما هم شکم خود را با شکم سایر دوستان حامله خود مقایسه کنید یا اگر قبلاً بچه‌دار شده‌اید و با مراحل بارداری آشنایی دارید، متوجه ‌شوید که تفاوت‌هایی بین تجربه فعلی و آخرین بارداری شما وجود دارد. ممکن است از خود بپرسید چرا این کودک خیلی بیشتر لگد می‌زند، درحالی که کودک دیگر آرام تر بود. همچنین ممکن است از خود بپرسید که چرا شکم شما از دوست باردارتان بالاتر یا پایین‌تر است، یا چرا مانند بارداری بچه اولتان هوس انبه و فلفل سیاه نمی‌کنید.
. به یاد داشته باشید همان‌طور که هر کودکی منحصربه‌فرد است، بارداری نیز برای هر مادری تجربه‌ای متفاوت است. عوامل زیادی وجود دارد که سبب تفاوت در بارداری‌ زنان می‌شود. اموری مانند تجارب قبلی، ژنتیک و سبک زندگی از آن جمله هستند. ضمنا دست و پا زدن‌های کودک شما شاخصی منحصر بفرد وخیلی مهم برای میزان سلامتی کودک شما نیست. اگر پزشک شما تشخیص می‌دهد که مشکلی وجود ندارد، اطمینان داشته باشید که وجود چند تفاوت بین این بارداری و بارداری‌های قبلی یا بارداری شخص دیگری کاملاً طبیعی است.
گفته می‌شود که کودکان به دلیل تعامل با خواهر و برادرهایشان از رشد بهتری برخورمی شوند. اما آیا می‌دانید این حتی برای زندگی آنها در رحم نیز صادق است؟ محققان دپارتمان بهداشت مادر و کودک در دانشگاه جان هاپکینز دریافته‌اند که نوزادان دوم و بعدی می‌توانند تجربه حرکتی بیشتری را در رحم داشته باشند و بنابراین نوزادان فعال‌تری می‌شوند. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که نوزادان از همان اوایل شروع حیات اقدام به کشف محیط اطراف خود می‌کنند. محققان اثبات کرده‌اند که آنها در سه ماهه آخر، دیواره رحم را لیس می‌زنند و با فشار دادن پا شروع به راه رفتن در رحم می‌کنند. خوب ایت اطلاع داشته باشد بعد از اولین بارداری، رحم شما بزرگ‌تر و بند ناف طولانی‌تر می‌شود؛ بنابراین کودک بعدی شما فضای بیشتری برای حرکت دارد!