بارداری شما به زودی به پایان می‌رسد و سرانجام کودک خود را در آغوش خواهید گرفت! این ماه‌ها با تجربه‌های جدید پر شده‌است و اکنون که در آخرین مرحله قرار دارید، به یاد داشته باشید، مهم است که بیش از هر زمان دیگری روی پیوند محبت‌آمیز با شریک زندگی خود کار کنید. صمیمیت و بارداری از یکدیگر جدا نیستند. کاملاً طبیعی است که در این دوره برخی از نگرانی‌ها و تردیدها به وجود بیاید؛ به همین دلیل به برخی از سؤالاتی که زنان در این مدت مطرح می‌کنند، پاسخ داده‌ایم:

 آیا رابطه جنسی یا ارگاسم می‌تواند سرعت تولد را افزایش دهد؟

نه. ارگاسم رحم شما را وادار به انقباض می‌کند اما این انقباضات بسیار متفاوت از زایمان است. نگران نباشید! رابطهٔ جنسی باعث نمی‌شود شما زایمان زودرس داشته باشید.

آیا لحظه‌ای وجود دارد که من از داشتن رابطهٔ جنسی اجتناب کنم؟

بیشتر خانم‌ها می‌توانند در تمام طول بارداری خود رابطهٔ‌ جنسی برقرار کنند و مشکلی ندارند. بااین‌حال، اگر دچار هرگونه عارضه، سابقهٔ تولد زودرس، خونریزی واژینال بدون هیچ توضیحی یا ترشح مایع آمنیوتیک هستید، باید مدتی از آن جلوگیری کنید. توصیه می‌کنیم در صورت بروز هریک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.

چه مدت باید منتظر رابطهٔ جنسی پس از زایمان باشم؟

چه کودک خود را به روش طبیعی به دنیا آورده باشید و چه سزارین کرده باشید، بدن شما برای بهبودی به مدتی زمان نیاز دارد. توصیه می‌شود حدود ۶ هفته صبر کنید و بعد از آن دوباره رابطهٔ جنسی برقرار کنید.

به یاد داشته باشید که صمیمیت را می‌توان و باید از راه‌های دیگری نیز ایجاد کرد. با تلفن زدن یا پیامک دادن با شریک زندگی خود در تماس باشید. سعی کنید مدتی را به خود اختصاص دهید و به یاد داشته باشید که تماس فیزیکی محبت‌آمیز و همراه با رضایت، حتی اگر جنسی نباشد، همیشه مورد استقبال قرار می‌گیرد.