آیا رابطهٔ جنسی در دوران بارداری خطرناک است؟

تا زمانی که بارداری شما به‌خوبی پیش می‌رود، شما می‌توانید هر اندازه که دوست دارید رابطهٔ جنسی داشته باشید. برخی از زنان نگران‌اند که فعالیت جنسی در دوران بارداری باعث سقط جنین شود. مهم است که به خاطر داشته باشید که سقط جنین بیشتر به دلیل ناهنجاری‌های کروموزومی یا مسائل ژنتیکی اتفاق می‌افتد، نه به دلیل آنچه شما از نظر جنسی انجام می‌دهید یا نمی‌دهید. مایع آمنیوتیک، عضلات رحم و ناحیهٔ لگن از کودک شما محافظت می‌کنند و بسیار محکم‌اند؛ بنابراین نگران نباشید، فعالیت جنسی به کودک شما آسیب نمی‌رساند!

در سه ماههٔ اول بارداری می‌توانید بدون مشکل به رابطهٔ جنسی ادامه دهید. فقط اطمینان حاصل کنید که بهداشت مناسب را رعایت می‌کنید و به یاد داشته باشید که ممکن است همیشه تمایل به رابطهٔ جنسی نداشته باشید. هورمون‌ها، نوسانات خلقی و حالت تهوع می‌تواند باعث کاهش این میل شود اما نگران نباشید، هرچه از زمان بارداری شما بیشتر بگذرد، احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. بیان کردن نیازها و نگرانی‌های خود با شریک زندگی نکتهٔ اساسی برای جلوگیری از سوءتفاهم است.

آیا استفاده از کاندوم ضروری است؟

پزشکان توصیه می‌کنند در صورت احتمال ابتلای همسر شما به بیماری STD (بیماری مقاربتی) از کاندوم استفاده کنید. اگر شریک زندگی شما سالم است، نیازی به استفاده از آن نیست. رابطهٔ جنسی راهی برای حفظ صمیمیت با همسرتان و همچنین فرصتی برای احیای دوبارهٔ روابط صمیمانه است.