آیا احساس درد در هنگام رابطهٔ جنسی طبیعی است؟

درد در هنگام رابطهٔ جنسی به عنوان دیس‌پارونی شناخته می‌شود. این نوع درد خود را به صورت گرفتگی نشان می‌دهد اما با دخول شروع می‌شود و با ادامهٔ فعالیت جنسی، بیشتر می‌شود. این می‌تواند قبل، در حین یا بعد از دخول اتفاق بیفتد و شدت آن افزایش یابد.

دیس‌پارونی ممکن است برخی از مسائل جسمی و روانی را ایجاد کند؛ زیرا اجتناب از رابطهٔ جنسی می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در رابطه شود. افسردگی، اضطراب، طرد شدن و درگیری در میان زوج‌هایی که این مشکل را دارند، رایج است.

دیس‌پارونی بیشتر در بین زنانی که زایمان یا از دهانهٔ رحمشان نمونه‌برداری کرده‌اند، شایع است. این می‌تواند در دوران بارداری یا در دوران شیردهی خود را نشان دهد و اغلب به خشکی واژن مربوط می‌شود؛ بنابراین استفاده از روان‌کننده‌های با پایهٔ آب می‌تواند مفید باشد. برخی دیگر از مواردی که می‌توانند باعث دیس پارونی شوند، تورم، عفونت، ضایعات، تحریک یا خشک بودن رحم است. برخی از عوامل عاطفی مؤثر در این موضوع می‌توانند افسردگی، اضطراب، استرس یا تجربه‌های سوءاستفادهٔ جنسی باشند. به همین دلیل مراجعه به یک متخصص بهداشت بسیار مهم است. می‌توانید غربالگری شوید، کمک بگیرید و شاید به مقداری درمان یا دارو نیاز داشته باشید. اجازه ندهید این مسئله روی رابطهٔ شما تأثیر بگذارد. هرچه زودتر از بیماری دیس‌پارونی خلاص شوید!