در سه ماهه‌ی دوم برداری بیشترین افزایش وزن را تجربه خواهید کرد. خانم‌هایی که قبل از بارداری وزن متناسبی داشته‌اند، به طور متوسط ۶ تا ۸ کیلوگرم وزن اضافه می‌کنند. البته اگر می‌خواهید افزایش وزن شما در این محدوده بماند، باید یک رژیم غذایی متعادل و سالم متشکل از مواد مغذی همراه با ورزش متوسط داشته باشید.

در این مرحله، شما احتمالاً احساس ناراحتی، خستگی و حالت تهوع کمتری می‌کنید و به آهستگی وارد مراحل بعدی بارداری می‌شوید. سه ماهه‌ی دوم زمان مناسب برای افزایش شدت و مدت تمرین است (همیشه مراقب علائم هشداردهنده باشید). اگر هنوز ورزش را شروع نکرده‌اید یا معمولاً تمرین نمی‌کنید، خوب است برای شروع از دستورالعمل‌های سه ماههٔ اول استفاده کنید و به یاد داشته باشید که برخی از ورزش‌ها هیچ حرکتی را انجام نمی‌دهند.

اگرچه ممکن است در مقایسه با سه ماههٔ اول بارداری احساس بهتری داشته باشید اما اکنون باید از خوابیدن صاف به پشت خودداری کنید؛ زیرا این امر می‌تواند خون‌رسانی به نوزاد را کاهش دهد. هر زمانی که احساس حالت تهوع، سرگیجه یا کمی سبکی دارید، به پشت بغلتید و با حرکات آگاهانه آهسته بنشینید.

با رشد جنین و گذشت روزها، وزن بیشتری را تحمل می‌کنید و بنابراین ممکن است فشار بیشتری به کمرتان وارد کنید. از وضعیت قرارگیری بدن خود آگاه باشید و هر زمان که لازم بود استراحت کنید. برای تسکین درد، می‌توانید برخی از کشش‌ها و تمرینات تسکین‌دهندهٔ درد کمر را انجام دهید تا به کاهش تنش کمک کند. به فهرست ما سر بزنید و چند تمرین در این مورد پیدا کنید!

در همه حال به یاد داشته باشید که سلامتی شما و کودک همیشه در درجهٔ اول قرار خواهد گرفت. هر زمانی که احساس کردید لازم است ایمن بمانید، به پزشک مراجعه کنید و مهم‌تر از همه، لذت بردن را فراموش نکنید!