پس از ورود کودک، زندگی زوج‌ها برای همیشه تغییر می‌کند. اکنون مسئولیت‌ها و فعالیت‌های جدیدی در دستور کار شما قرار دارد. اگر در انتظار آمدن اولین فرزند خود هستید، به احتمال زیاد در ماه‌های اول پس از تولد او احساس آشفتگی می‌کنید. هر یک از شما می‌تواند این تغییر جدید را به روش دیگری پردازش کند و ممکن است برای یکی از شما سخت‌تر باشد؛ بنابراین سعی کنید یکدیگر را درک و به هم کمک کنید.

برخی از فعالیت‌هایی که می‌تواند تغییر کند و شما باید برای آنها آماده باشید خواب کم، مرخصی زایمان یا نداشتن زمان کافی برای انجام دادن کار، احتمال افسردگی پس از زایمان و تغییر در صمیمیت است. برای اینکه خودتان را به بهترین شکل آماده کنید، بهتر است که از قبل تحقیق کنید. سپس هنگام ورود کودک، باید با هم کار کنید تا این مقدمات تا حد ممکن به‌آسانی انجام شود. این به شما کمک می‌کند انتظارات واقع‌بینانه‌ای در مورد مراقبت از عضو جدید خانوادهٔ خود داشته باشید.

نکات زیر می‌تواند به کسانی که برای اولین‌بار بچه‌دار می‌شوند کمک کند:

  • قبل از تولد کودک، شما باید به مسئولیت‌های جدیدی که نوزاد تازه متولدشده دارد، متعهد باشید.
  • کودک شما مسائل شما را با همسرتان حل نخواهد کرد؛ بنابراین این دلیل نمی‌شود که شما بخواهید بچه‌دار شوید.
  • گاهی‌اوقات مادر می‌تواند زمان زیادی برای کودک وقت بگذارد و باعث شود شریک زندگی‌اش عقب بماند. به همین دلیل بسیار مهم است که شریک زندگی شما نیز در تربیت و مراقبت از کودک مشارکت فعال داشته باشد.
  • کاملاً طبیعی است که کودک بیش از حد توجه شما را به خود جلب کند، خصوصاً در چند هفتهٔ اول. بااین‌حال، شما باید مراقب باشید که رابطهٔ خود را فراموش نکنید، و برخی از زمان با کیفیت خود را به عنوان یک زن و شوهر به خود اختصاص دهید.

آوردن نوزاد به این دنیا مسئولیت بزرگی است اما همچنین یکی از بزرگ‌ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای شما بیفتد؛ بنابراین حتماً لذت ببرید.