زبان گیرایی: آنچه کودک دو سالهٔ شما واقعاً می‌فهمد

رشد زبان کودک دو سالهٔ شما در حال شکوفایی است. او اکنون احتمالاً واژگان فعال حدود ۵۰ کلمه‌ای یا بیشتر دارد و بیشتر آنچه را که به او می‌گویید می‌فهمد. به این مهارت، زبان گیرایی یا توانایی فهم معنی پشت کلمات گفته می‌شود. به‌طورخاص، در این سن بیشتر کودکان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه را می‌فهمند، و هر روز ۱۰ کلمهٔ جدید اضافه می‌کنند. تا هنگام سه سالگی، احتمالاً کوچولوی شما حدود ۹۰۰ کلمه را خواهد فهمید. اینها شامل صفت‌ها، افعال رایج و حروف‌اضافه‌ای مانند بالا و زیر هستند.

زبان گیرای کودکان وقتی از محیط خود اطلاعات کسب می‌کنند (مانند کارهای معمول، نشانه‌های دیداری، اصوات، کلمات گفتاری، کلمات نوشتاری و موارد دیگر) رشد می‌کند. آنها همواره در حال جذب و یادگیری‌اند. عناصر سازندهٔ زبان گیرا، توجه و تمرکز، برقراری ارتباط با اشاره، مهارت‌های اجتماعی و بازی (درگیر شدن در فعالیت‌های خودانگیخته) هستند.

آیا احساس می‌کنید کوچولوی شما نمی‌فهمد که به او چه می‌گویید؟ برای پیشرفت زبان گیرای وی موارد زیر را امتحان کنید:

  • قبل از اینکه کودک خود راهنمایی کنید، با او رودررو شوید و ارتباط چشمی برقرار کنید و مطمئن شوید که توجه او را به خود جلب می‌کنید.
  • هنگام گفت‌وگو با کوچولوی خود، از کلمات کمی پیشرفته‌تر از زبان بیانی وی یا کلماتی که معمولاً به‌کار می‌برد استفاده کنید.
  • از زبان بدن و حالت‌های صورت به عنوان وسایل کمک بینایی استفاده کنید تا به کودک خود کمک کنید آنچه را می‌خواهید بگویید بفهمد.
  • با قطع کردن هرگونه صدای پس‌زمینه هنگام صحبت کردن، مانند تلویزیون یا موسیقی، میزان حواس پرتی او را کاهش دهید.
  • كودك خود را تشویق كنید كه از شما بخواهد آنچه را که گفتید و بار اول متوجه نشد، برایش توضیح دهید یا آن را تکرار کنید.

توجه: حالا می‌دانید که کوچولوی شما بیشتر از همه حرف‌های شما را می‌فهمد؛ بنابراین بهتر است این نکته را در ذهن داشته باشید که وقتی در حال صحبت دربارهٔ او هستید، او همان‌جاست و متوجه حرف‌های شما می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟