باتوجه به سن کودکتان، می‌توانید روی جنبه‌های مختلف تمرین خواندن متمرکز شوید اما بهترین راه برای کتاب خواندن با کودک یک ساله چیست؟

دانشگاه اطفال آمریكا  یك ابزار سوادآموزی ایجاد كرده است كه شامل نكات بسیار خوبی برای والدین و پرستارانی است كه مایل‌اند از فرصت مطالعه بیشترین بهره را ببرند. در ادامه چند نکتهٔ اساسی راجع به مطالعه کردن با کودک یک ساله در طول سه مرحلهٔ ۱۴-۱۲ ماه ، ۱۷-۱۵ ماه و ۲۴-۱۸ ماه به طور خلاصه بیان خواهد شد. در هر محدودهٔ سنی، نمونه‌هایی از آنچه فرزند شما می‌تواند انجام دهد و آنچه برای به حداکثر رساندن لذت تجربهٔ خواندن می‌توانید انجام دهید‌ پیدا خواهید کرد.

۱۲ تا ۱۴ ماهه

کودک شما می‌تواند:

در این مرحله كتاب مورد علاقه‌اش را انتخاب كند تا با شما بخواند و به تصاویری كه می‌خواهد شما نیز نگاه كنید، اشاره كند. کودک شما به احتمال زیاد کتاب را بررسی خواهد کرد، آن را زیر و رو می‌کند، باز یا بسته می‌کند و حتی آن را در دهان خود می‌گذارد. او سعی خواهد کرد هنگام خواندن واکنش‌های شما را تقلید کند و هرچندوقت یکبار چندین دقیقه به شما توجه کند.

می‌توانید:

مکانی آرام و دنج برای در آغوش گرفتن یکدیگر و خواندن مطالب با هم پیدا کنید. هنگام خواندن، به تصاویری که کودکتان می‌بیند یا آنها را نشان می‌دهد، نگاه کنید و به آنها توجه کنید. به او کمک کنید به میل خود کتاب را ورق بزند. با استفاده از تن‌های مختلف صدا برای هر شخصیت، آهنگ شاد بخوانید. همچنین می‌توانید از کودک خود سؤالاتی را بپرسید که می‌تواند با اشاره به آنها پاسخ دهد. مواردی مانند “بچه گربه کجاست؟”. همچنین از صداهای فرزند خود تقلید کنید و با استفاده از عبارت‌‌های کوتاه در مورد تصاویر کتاب با او صحبت کنید.

۱۵ تا ۱۷ ماهه

کودک شما می‌تواند:

در این مرحله کتاب مورد علاقه‌اش را انتخاب کند تا با شما بخواند، به تصاویر آشنا نگاه کند و برای برخی از آنها مانند حیوانات مختلف صدا ایجاد کند. هنگام خواندن، کودک شما هرچند دقیقه یک‌بار توجه‌اش جلب خواهد شد و درحالی که از خواندن با شما لذت می‌برد، می‌خندد، جیغ می‌کشد و اشاره می‌کند.

می‌توانید:

مکانی آرام و دنج برای در آغوش گرفتن یکدیگر و خواندن مطالب با هم پیدا کنید. به كودكتان اجازه دهید خودش كتابی را كه می‌خواهد با شما بخواند انتخاب كند، حتی اگر این همان کتابی باشد که آخرین‌بار (و آخرین كتاب قبل از آن) با هم خوانده‌اید. هنگام خواندن، به تصاویری که کودکتان می‌بیند یا نشان می‌دهد، نگاه کنید و به آنها توجه کنید. با استفاده از تن‌های مختلف صدا برای هر شخصیت، آهنگ شادی را بخوانید و صداها یا کلماتی را که او هنگام صحبت کردن به تصویر می‌گوید تقلید کنید و چند کلمهٔ دیگر نیز برای تکمیل عبارت به آن اضافه کنید. شما همچنین می‌توانید از اعمالی که شخصیت‌های موجود در کتاب‌ها انجام می‌دهند و احساساتی که دارند، مانند لبخند زدن نام ببرید و آنها را به کودک نشان دهید. می‌توانید بگویید “به دختر در حال لبخند زدن نگاه کن” و سپس به کودک نوپای خود لبخند بزنید.

۱۸ تا ۲۳ ماهه

کودک شما می‌تواند:

در این مرحله، کتابی را که می‌خواهد با شما بخواند انتخاب کند و به تصاویر آشنای آن اشاره کند و یا یک یا دو کلمه در مورد آن بگوید. اگر در کتاب تصویر حیوانات باشد، فرزند شما احتمالاً صداهای آنها را تقلید خواهد کرد. همچنین اگر کتابی را می‌خوانید که بسیار آشناست، کودک شما می‌تواند بعضی از جملات را تمام کند مانند: “twinkle twinkle little…( star)”. این سن همچنین زمان خوبی برای لذت بردن از رفتن به کتابخانهٔ محلی برای خواندن داستان یا یافتن کتاب‌های جدید است.

می‌توانید:

مکانی آرام و دنج برای در آغوش گرفتن یکدیگر و خواندن مطالب با هم پیدا کنید. مطالعه می‌تواند راهی برای آرام کردن و آسودگی کودک شما باشد، به‌ویژه اگر بخشی از برنامهٔ شبانه‌اش باشد. به او اجازه دهید كتابی را كه می‌خواهد با شما بخواند انتخاب كند، حتی اگر این همان كتابی است که آخرین‌بار (و آخرین كتاب قبل از آن است) با هم خوانده‌اید. با آرام خواندن و بیان جملات کوتاه به کودک نوپای خود کمک کنید تا داستان را بفهمد. با استفاده از تن‌های مختلف صدا برای هر شخصیت، آهنگ شادی بخوانید و صداها یا کلماتی را که او هنگام نگاه کردن به تصویری می‌گوید تقلید کنید و چند کلمهٔ دیگر برای تکمیل عبارت او اضافه کنید. همچنین می‌توانید تظاهر کنید که شخصیت‌های کتاب هستید، مانند نوزادان، توله سگ‌ها یا هر آنچه که دربارهٔ آنها می‌خوانید، پس مانند آنها رفتار کنید!