تعاملات با کیفیت سبب تقویت مهارت‌های حرف زدن می‌شود

احتمالاً به شما گفته شده است كه بهترین راه تحریک و تقویت مهارت‌‌های سخن گفتن فرزندتان، صحبت کردن مداوم با اوست. این توصیه به نوعی درست است. تحقیقات نشان داده است کودکانی که واژه‌های بیشتری از سرپرستان خود می‌شنوند از مهارت‌های زبانی و عملکرد تحصیلی بهتری برخوردارند اما به‌تازگی در مطالعه‌ای مشخص شده است که این نحوهٔ تعامل شما با کودک است که تفاوت ایجاد می‌کند.

در تحقیقی که به سرپرستی دکتر “کتی کیرش پاسک از دانشگاه تمپل” انجام شد، ۶۰ خانوادهٔ کم‌درآمد و نحوهٔ تعامل والدین با فرزندان هنگام بازی کردن یا خواندن کتاب بررسی شدند. محققان محتوای ضبط‌شده از ۶۰ مادری را که با کودک دو سالهٔ خود بازی می‌کردند، مشاهده کردند و آنها تعداد کلمات بچه‌ها را در هنگام تعامل شمردند. آنها سپس این تعاملات را با مهارت‌های زبانی کودکان در سه سالگی مقایسه کردند. آنها دریافتند که کیفیت تعاملات بین والدین و فرزندان بیش از تعداد کلماتی که می‌شنوند اهمیت دارد.

کودکانی که مهارت‌های زبانی بهتری داشتند، تعاملاتی داشتند که شامل:

  • توجه مشترک؛ وقتی کودک و والدین به چیزی مشترک توجه می‌کنند و با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، در تعاملی یکسان هستند. این تعامل به کودکان کمک می‌کند که کلمات جدیدی یاد بگیرند؛ زیرا بزرگسالان کلمات مربوط به اعمال و اشیایی را که با آنها مشغول شده‌اند فراهم می‌کنند؛ برای مثال اگر با عروسک بازی می‌کنید و دخترتان به یک بطری اشاره می‌کند، می‌توانید بگویید: “فکر می‌کنی‌ او گرسنه است؟” بگذار بطری را به او بدهیم.” و برای غذا دادن به عروسک اقدام کنید.
  • تکراری بودن؛ کودکان تکرار را دوست دارند. آنها در کارهای روزمره پیشرفت می‌کنند؛ زیرا می‌دانند چه انتظاری داشته باشند و چه قرار است پیش بیاید. کارهای روزمره به آنها کمک می‌کند تا کلمات جدیدی را نیز یاد بگیرند زیرا تکراری بودن، یادگیری و یادآوری آنها را برایشان راحت‌تر می‌کند. شما می‌توانید برنامه‌های روزمره را در زمان بازی خود بگنجانید یا برای حمام و زمان خواب نیز برنامه داشته باشید.
  • پیوند؛ وقتی والدین در هنگام تعامل با فرزندانشان ارتباط برقرار می‌کنند، آنها به نوبت این کار را می‌کنند، گوش می‌دهند و به طور مساوی سهیم می‌شوند. این امر باعث ایجاد انگیزه در کودکان برای داشتن تعاملی طولانی‌مدت می‌شود و بنابراین فرصت بیشتری برای یادگیری به آنها می‌دهد.

زیاد صحبت کردن با فرزندتان و تکرار زیاد کلمات کافی نیست. این تعامل است که اهمیت دارد؛ تعاملات با کیفیت. با او ارتباط برقرار کنید و با آنچه او انجام می‌دهد و سعی او برای برقراری ارتباط همراه شوید. این به پیشرفت زبان او بسیار کمک خواهد کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟