پس از ورود کودک، مسئولیت‌های جدید می‌تواند باعث افزایش تنش و مشاجره در میان زوجین شود. تنش حتی می‌تواند تا حدی زیاد شود که از میزان احترام به یکدیگر بکاهد.

اگر رابطهٔ زن و شوهر ناکارآمد باشد، می‌تواند به طور جدی در نحوهٔ تربیت فرزندان تأثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است والدینی که رابطهٔ بدی باهم دارند در آموزش به فرزندان خود پایداری کمتری دارند؛ بنابراین احترام به یکدیگر برای حفظ آرامش در خانواده بسیار مهم است، خصوصاً اکنون که عضوی جدید دارید. چگونه می‌توانیم با احترام رابطه برقرار کنیم؟

ارتباط نکتهٔ مهمی است. دانستن نحوهٔ بیان احساسات، خواسته‌ها و تفکرات یک توانایی اساسی برای رابطه است. مهم است که شریک زندگی شما احساس احترام و ارزشمندی کند تا بتواند به عنوان یک زن و شوهر با آرامش در کنار هم کار کنید. به همین دلیل صمیمیت و محبت و همچنین ارتباطات برای حفظ سلامت رابطه بسیار مهم است. راه دیگر حفظ احترام، تمرین خود کنترلی در شرایط استرس‌زا یا درگیری است. کنترل عاطفی شما را از گفتن مواردی که بعداً ممکن است از گفتنشان پشیمان شوید، بازمی‌دارد.

وقتی وضعیت از کنترل خارج شده یا خسارت از قبل وارد شده است، چه باید کرد؟

اگر احترام از بین رفته و کلمات توهین‌آمیز یا خشونت جسمی رخ داده است، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که برای حل و فصل مسائل و مشکلات از متخصصان کمک بگیرید. دیدن مسائل از دیدگاهی دیگر می‌تواند کمک بزرگی باشد.

با توجه به اینکه کودکان یاد می‌گیرند چگونه مانند والدین رفتار کنند، در اینجا چند پیشنهاد برای جلوگیری از انتقال رفتارهای سمی به آنها وجود دارد:

  • از دعوا کردن در مقابل کودکان خود بپرهیزید. اگر لازم است دربارهٔ یک موضوع حساس صحبت کنید، حتماً این کار را به صورت خصوصی انجام دهید.
  • به مردم یا شریک زندگی خود توهین نکنید. تمرین خود کنترلی برای پیروی از این توصیه کلیدی است.
  • دربارهٔ علایق شریک زندگی خود بیشتر بدانید.
  • در یک کارگاه شرکت کنید یا کتابی دربارهٔ هوش هیجانی بخوانید.