مطالعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مطالعه کردن می‌تواند تأثیر زیادی در رشد کودکان و پیشرفت آنها در آینده داشته باشد. از جمله مزایای خواندن برای سرگرمی این است که مهارت‌های سوادآموزی، واژگان و دانش عمومی را افزایش می‌دهد، همچنین اعتماد به نفس و مشارکت جامعه افزایش می‌یابد.

کارهای زیادی وجود دارد که والدین می‌توانند برای ترویج مطالعه و تربیت کودکی کتاب‌خوان انجام دهند. خیلی ساده است، واقعاً همه چیز از شما والدین شروع می‌شود! تحقیقات نشان می‌دهد مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای آماده‌سازی او برای خواندن و یادگیری انجام دهید، خواندن کتاب برای کودکتان است.

راهنماهایی برای پرورش کودک کتابخوان

اما چرا خود را صرفاً به خواندن  کلمات در یک صفحه محدود کنید؟ چرا آن را یک یا چند قدم جلوتر نبرید؟ در ادامه چند نکته و ترفند ساده آورده شده است که مطمئناً در راه پرورش یک کتاب‌خوان به شما کمک خواهد کرد!

 • هیجان‌زده شوید: اطمینان حاصل کنید که کودک شما هیجان شما را در زمانی که مطالعه می‌کند، می‌بیند. با دیدن هیجان شما او نیز هیجان‌زده خواهد شد.
 • بداهه‌نوازی: اجازه دهید بازیگر درون شما آشکار شود و بدرخشد. از لهجه‌های مختلف برای شخصیت‌ها استفاده کنید و با حرکات دست، جلوه‌های صوتی و حالت‌های چهره کمی نمایش به آن اضافه کنید.
 • اشاره کنید: به تصاویر اشاره کنید و در مورد آنها صحبت کنید!
 • تعامل: هرازچندگاهی مکث کنید و از کوچولوی خود سؤالاتی دربارهٔ داستان، پایان‌های متناوب، احساسات شخصیت‌ها و غیره بپرسید.
 • چند وظیفه‌ای: زمان مطالعه به خواندن داستان‌های قبل از خواب محدود نمی‌شود. شما می‌توانید در زمان صرف غذا یا در زمان حمام کردن نیز مطالعه کنید.
 • با کلمات بازی کنید: بچه‌ها عاشق قافیه و آهنگ هستند. کتاب‌هایی را انتخاب کنید که ترانه داشته باشد و ببینید که کودک شما چقدر از آنها لذت می‌برد و از آنها یاد می‌گیرد.
 • آنها را به این کار عادت دهید: وقتی او هنوز خیلی کوچک است با صدای بلند شروع به خواندن و مطالعه با او کنید و آن را در برنامهٔ روزانه خود بگنجانید.
 • کتاب‌ها در همه جا: اطمینان حاصل کنید که کتاب‌های متنوعی برای خواندن دارید و آنها بخشی طبیعی از محیط زندگی کودک شما هستند.
 • تجربه را شخصی کنید: تحقیقات نشان می‌دهد کودکانی که کتاب‌های خودشان را دارند بیشتر از خواندن لذت می‌برند و بیشتر اوقات این کار را انجام می‌دهند.
 • سفرهای میدانی: سفرهایی را به کتابخانه‌های محلی اختصاص دهید یا به باشگاه‌های خواندن برای کودکان بپیوندید.
 • عشق را نشان دهید: برای فرزندتان مهم است که والدینش نیز از خواندن لذت ببرند. بالاخره شما اولین و مهم‌ترین معلم آنها هستید.

همان‌طور که می‌بینید، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای تقویت و رشد سوادآموزی او انجام دهید و انجام همهٔ آنها آسان است. ما نمی‌توانیم به اندازهٔ کافی بر اهمیت افزودن زمان مطالعه به برنامهٔ روزانه شما تأکید کنیم. این امر مزایای زیادی دارد که تکامل زبان، رشد مغز و پیوند میان والدین و کودک تنها برخی از آنهاست. مطالعه و کتاب باید بخشی از زندگی روزمره شما باشد. این هفته چرا یکی از کتاب‌های مورد علاقهٔ دوران کودکی خود را به کوچولوی خود معرفی نمی‌کنید؟ او از خواندن انتخاب شما لذت خواهد برد و چه کسی می‌داند، شاید او نیز آن را دوست داشته باشد.