تعجب‌آور نیست که بسیاری از والدین نگران نحوهٔ واکنش حیوان خانگی خود به جدیدترین عضو خانواده باشند. درست مثل هر نوزادی، حیوان خانگی شما نیز ممکن است هنگام ورود کودک احساس حسادت یا رقابت کند. حیوان خانگی شما ناگهان دچار کمبود توجه و تغییر در عادات، بو و صداها می‌شود. برای برخی ممکن است مضحک به نظر برسد اما برای همهٔ دوستداران حیوانات خانگی، این موقعیتی مهم است و آماده‌سازی حیوان خانگی خود برای سهولت انتقال، کاری است که شما باید در دوران بارداری انجام دهید.

می‌توانید موارد زیر را از همین حالا امتحان کنید و به حیوان خانگی خود کمک کنید تا برای این تغییر بزرگ آماده شود:

  • اول ایمنی. حیوان خانگی خود را به یک معاینهٔ دامپزشکی کامل ببرید تا عفونت‌هایش بررسی و کک و کنه‌‌های بدنش کنترل شود.
  • حیوان خانگی خود را در معرض سایر نوزادان قرار دهید. برخی از اقوام یا دوستان خود را با نوزادان دعوت کنید، به این ترتیب حیوان خانگی شما می‌تواند با صدا و بوی کودک آشنا شود.
  • سگ‌های پرخاشگر. اگر حیوان خانگی شما تمایل به نمایش رفتارهای پرخاشگرانه دارد و به فکر نگه داشتن او در خارج از خانه هستید، قبل از ورود کودک بیرون بردن اصولی او را شروع کنید.
  • از شریک زندگی خود بخواهید قبل از آوردن کودک به خانه، شیئی را با رایحهٔ کودک از بیمارستان به خانه ببرد. به این ترتیب حیوان خانگی شما بوی نوزاد را تشخیص می‌دهد و می‌فهمد چه کسی به خانه می‌آید.
  • حدود محدودهٔ کودک خود را در خانه تعیین کنید. حداقل در حال حاضر ورود به این منطقه را برایش کاملاً ممنوع و محدود کنید.
  • هنگامی که کودک را به خانه می‌آورید، هرچند زندگی شما شلوغ می‌شود، سعی کنید روال حیوان خانگی خود را اجرا کنید. اگر نمی‌توانید او را روزانه به پیاده‌روی ببرید، شخصی را پیدا کنید که بتواند این کار را انجام دهد.
  • فرصت‌های نظارت بر پیوند میان حیوان خانگی و کودک خود را ایجاد کنید. شما می‌توانید برای حیوان خانگی خود محدودیت‌هایی تعیین کنید درحالی که به کودک خود نیز یاد می‌دهید چگونه و تا چه حدی با حیوانات خانگی ارتباط داشته باشد.

شما همیشه می‌توانید روی آموزش حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کنید و اگر ۱۰۰٪ مطمئن نیستید که حیوان خانگی شما بتواند با کودک به‌خوبی رفتار کند، ممکن است بخواهید خانهٔ دیگری را برای او پیدا کنید؛ زیرا اولویت کودک شماست.