به گفتهٔ کارشناسان، ورزش کردن قبل از تولد کودک می‌تواند تجربهٔ شما را هنگام زایمان تغییر دهد. برخی از تمرینات وجود دارد که می‌تواند برای سهولت در زایمان، عضلات باسن شما را شل کند و استرس یا اضطراب شما را کاهش دهد، مواردی که اکثر زنان باردار قبل از زایمان تجربه می‌کنند. این تمرینات باید به‌آرامی و در حد توانایی مادر انجام شود.

در اینجا لیستی از تمرینات برای شل شدن عضلات باسن و تقویت عضلات لگن آورده شده که برای زایمان راحت‌تر مفید است:

  • موقعیت ترکی: با پاهای ضربدری بنشینید، در حالی که ۱۰ تا ۱۵ ثانیه به عضلات واژن و مقعد خود فشار وارد می‌کنید و سپس رها کنید. این تمرین را در بیشتر روزهای هفته چندین بار تکرار کنید تا نتایج آن را ببینید.
  • وضعیت گربهٔ عصبانی: کف دست و زانوها را روی زمین قرار دهید و زانوها را به عرض شانه‌ها باز کنید. کمرتان را قوس دهید، نفس بکشید و پایین بروید و اندکی استراحت کنید. این تمرین را در بیشتر روزهای هفته چندین بار تکرار کنید تا نتایج آن را ببینید.
  • وضعیت خیاط: پشتتان را صاف کنید و بنشینید و کف پاها را کنار هم قرار دهید. زانوها را به سمت پایین فشار دهید و برای چند ثانیه این موقعیت را حفظ کنید

حتی اگر هیچ‌کس نتواند تضمین کند که شما تجربهٔ زایمان خوبی خواهید داشت یا نه اما انجام دادن این تمرینات می‌تواند شانس شما را برای انجام موفقیت‌آمیز آن بیشتر کند. متخصصان توصیه می‌کنند برای آماده‌سازی بدن و سهولت زایمان، شدت انجام آنها در حد متوسط باشد.