برای به کار بردن روش لمس کردن، از طریق ماساژ با اشیا و بافت‌های مختلف روی ارتباط احساسی خود با کودک خود کار کنید. روش لمس کردن را می‌توان از هفتهٔ دهم بارداری انجام داد. هنگامی که به شکم خود فشار وارد می‌کنید، ارتعاشات از طریق مایع آمنیوتیک تولید و منتقل می‌شوند و سپس اعصاب پوست کودک آن را دریافت می‌کند. مطالعات و سونوگرافی‌ها نشان داده‌اند که وقتی شکم مادر به‌آرامی تحت فشار قرار می‌گیرد، ضربان قلب کودک افزایش می‌یابد.

این روش لمس کردن می‌تواند سلامت جسمی و روانی کودک شما را تقویت کند. بااین‌حال، توصیه می‌شود در صورت داشتن هرگونه عفونت، درد شکم، سابقهٔ سقط جنین یا زایمان زودرس از انجام این روش خودداری کنید.

انجام دادن چه تمرین‌هایی برای تحریک کودک من توصیه می‌شود؟

  • شکم خود را با بافت‌های مختلف یا ویبراتور ماساژ دهید. می‌توانید از اشیایی که بافت‌های مختلفی دارند، گلوله‌های کوچک لاستیکی یا نوک انگشتان استفاده کنید.
  • هر زمان که کودک لگد می‌زند، با کمی ضربه به شکم به او پاسخ دهید یا به‌آرامی شکم خود را فشار دهید. سعی کنید مرتب این کار را انجام دهید.
  • بگذارید آب با شدت‌های مختلف روی شکم شما جاری شود. ممکن است این کار را هنگامی انجام دهید که دوش می‌گیرید.
  • از شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که شکم شما را لمس کنند تا آنها نیز بتوانند با کودک شما پیوند برقرار کنند.