پره اکلامپسی (فشار خون بالا در حاملگی) می‌تواند در دوران بارداری عوارض زیادی ایجاد کند؛ زیرا پروتئین در ادرار و فشار خون شریانی را افزایش می‌دهد. تقریباً ۵٪  از زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی هستند. این عارضه معمولاً از هفتهٔ ۳۷ بارداری شروع می‌شود و حتی ممکن است در حین زایمان یا بعد از آن نیز اتفاق بیفتد. پره اکلامپسی ممکن است از خفیف تا شدید باشد و حتی اگر علائم آن همیشه قابل‌توجه نباشند، برای شما و کودک شما خطرناک است. هرچه زودتر در بارداری دچار پره اکلامپسی شوید، خطر ابتلا به این بیماری برای شما و کودک شما بیشتر است. به همین دلیل بسیار مهم است که پزشک سریعاً آن را تشخیص دهد و درمان و راهنمایی‌های مناسب را به شما ارائه دهد. چرا پره اکلامپسی خطرناک است؟

هنگامی که دچار پره اکلامپسی می‌شوید، رگ‌های خونی منقبض می‌شوند و درنتیجه، فشار خون افزایش می‌یابد و جریان ورودی خون به اندام‌های دیگر کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل اندام‌هایی مانند مغز و کبد ممکن است آسیب جدی ببینند. کاهش جریان خون در رحم می‌تواند بر کودک تأثیر بگذارد. اگر مبتلا به پره اکلامپسی شدید شوید، کودک شما ممکن است نارس به دنیا بیاید و این می‌تواند در برخی از اندام‌های کودک شما مشکل ایجاد کند.

علائم چیست؟

تورم در دوران بارداری معمول است. بااین‌حال، اگر تورمی بدون دلیل مشخص دارید یا تورم بیش از حد را مشاهده می‌کنید، می‌تواند نشانه‌ای از پره اکلامپسی باشد. مهم‌ترین تورم را می‌توان در اطراف چشم، صورت یا پا مشاهده کرد. تورم ناشی از پره اکلامپسی معمولاً با علائم دیگری مانند سردرد، حالت تهوع، درد در قسمت فوقانی شکم و تغییر در بینایی همراه است. بااین‌حال، همهٔ زنان این علائم را ندارند یا می‌توان آنها را با علائم معمول بارداری اشتباه گرفت. به همین دلیل بسیار مهم است که پزشک مدام وضعیت شما را در معاینه‌های دوره‌ای قبل از تولد بررسی کند.

برخی از عوامل خطر چیست؟

پره اکلامپسی در زنانی که برای اولین‌بار باردار می‌شوند، زنانی که فشار خون مزمن داشته‌اند، زنانی که دیابت، چاقی، لوپوس و بیماری کلیوی دارند، زنانی که دوقلو باردارند یا جوان‌تر از ۲۰ سال هستند و یا بیش از ۴۰ سال سن دارند بیشتر دیده می‌شود. به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده این علائم یا علائم پره اکلامپسی به پزشک مراجعه کنید.