نظم مثبت چیست و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

۲۵ سال پیش، “جین نلسن”، دکترای آموزش، کتاب خود را با نام  نظم مثبت منتشر کرد و پیشنهاد داد که کلید آموزش نظم به کودکان تنبیه کردن نیست، بلکه احترام متقابل است. امروزه رویکرد “محکم و مهربانانهٔ” وی در زمینهٔ تربیت فرزندان مسئول، قابل‌احترام و با تدبیر به عنوان راهنمایی طلایی قلمداد می‌شود و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، PBS Parents، کالج سلطنتی پزشکی، دانشگاه اطفال آمریکا و بسیاری از مؤسسه‌ها و سازمان‌ها آن را توصیه می‌کنند.

با توجه به مطالب این کتاب، در ادامه چند نکتهٔ عملی در مورد نحوهٔ اجرای نظم مثبت با فرزندان و تشویق هوش اجتماعی و عاطفی آنها آورده شده است:

  • سختی‌‌هایی را که کودک پیش‌دبستانی شما در این لحظه از رشد با آنها مواجه است درک کنید. کنترل و ابراز احساسات مهارتی است که به احتمال زیاد تازه در آنها شروع به رشد کرده است.
  • سعی کنید آنچه را که فرزندتان سعی در بیان آن دارد درک کنید، او را تشویق کنید و به او در بیان کلمات کمک کنید. آنچه را که احساس می‌کند تشخیص دهید و با او همدردی کنید.
  • به رفتارها و نگرش‌های مثبت کودک توجه نشان دهید و او را تحسین کنید.
  • در دسترس فرزند خود باشید. به سخنان او فعالانه گوش دهید، حتی اگر به دلیل ناراحتی عاطفی کودک یا واژگان محدودی که می‌تواند بیان کند، فهمیدن سخنانش کار سختی باشد.
  • به یاد داشته باشید که فرزندتان با استفاده از ابزارها و ظرفیت‌های موجود بهترین کار را انجام می‌دهد. با فهمیدن دلایل این رفتارها، به او کمک کنید تا رفتارهای “بد” را کنترل کند و سپس یا منشأ رفتار بد را تغییر دهد یا احساسات مرتبط با آنها را بهبود بخشد.
  • انتظارهای متناسب با سن کودکتان داشته باشید و با او سازگار شوید. قوانین و چگونگی اطاعت از آنها را برایش توضیح دهید؛ این کار برای او ضروری است.
  • برای رفاه حال خود وقت بگذارید. ممکن است برنامه‌ریزی لازم باشد اما همچنین می‌تواند کار را برای همه آسان کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟