ما هزاران بار در مورد سبک‌های مختلف فرزند پروری شنیده‌ایم، شاید حتی با یک روش فرزندپروری عالی در استارباکس محلهٔ خود روبه‌رو شده باشیم. با سیل اطلاعاتی که وجود دارد، حق دارید اگر کمی در‌آنها غرق شوید. بااین‌حال، فقط به یاد داشته باشید که رایج‌ترین سبک‌های فرزند پروری شامل معتبر، مقتدرانه یا اقتدارگرا، مجاز و غفلت‌آمیز می‌شود.

سبک والدینی که شما و همسرتان سرانجام انتخاب می‌کنید، در تعیین نوع محیط رشد کودک شما نقش زیادی دارد. سبک معتبر را گرم و پاسخگو بودن، تنظیم قوانین و انتظارات مشخص، حمایت و ارزش زیاد تشکیل می‌دهند. همچنین این سبک استقلال کودک را تشویق به خودمختاری می‌کند. کودکانی که والدین آنها از این سبک استفاده می‌کنند تمایل دارند که عملکرد تحصیلی بالا، عزت نفس بهتر، مهارت‌های اجتماعی خوب و براساس برخی مطالعات، نرخ بزهکاری کمتری داشته باشند.

از سوی دیگر، سبک اقتدارگرا با قوانین سخت‌گیرانه و تقویت آنها، نظم و انضباط دقیق، عدم پاسخگویی، انتظارات زیاد و کنترل کردن با تنبیه و مجازات مشخص می‌شود. کودکانی که والدین آنها از این سبک استفاده می‌کنند تمایل دارند که عملکرد تحصیلی پایین‌تر، عزت نفس پایین، مهارت‌های اجتماعی ضعیفی داشته باشند و براساس برخی مطالعات، ممکن است با سوء مصرف مواد مخدر و بزهکاری در ارتباط باشند.

سبک مجاز از نظر احساسی گرم و پاسخگو است، تقریباً هیچ قاعده‌ای یا هیچ قانونی ندارد، آنها به اجرای نظم تمایلی ندارند، از ترس ناامیدی در گفتن “نه” به فرزندان خود مشکل دارند. نتیجهٔ این نوع رفتار با کودکان رفتار تکانشی، خودمحوری، خودکنترلی ضعیف، مهارت‌های اجتماعی ضعیف و روابط مشکل‌ساز است.

آخرین سبک، سبک غفلت‌آمیز است که در آن والدین سرد و بی‌پاسخ هستند، هیچ قانونی وجود ندارد، آنها در امر پرورش کودک دخیل نیستند و نسبت به نیازها و خواسته‌های فرزندانشان بی‌تفاوت‌اند. در نتیجه، کودکان تمایل به رفتارهای تکانشی، هوش هیجانی پایین، سوء مصرف مواد مخدر و بزهکاری دارند.

موارد و استثناهایی در زمینهٔ و خلق‌وخوی فرهنگی وجود دارد اما تعجب‌آور نیست که سبک والدین معتبر دارای مثبت‌ترین نتایج رشد در کودکان است. وقتی به نیازهای خاص یک کودک فکر می‌کنید (همهٔ افراد منحصر به فرد هستند)، می‌توانید به همان سبک فرزند پروری پایبند باشید و به سادگی رویکردهای مختلف را امتحان کنید.