احساس اضطراب در دوران بارداری، به‌ویژه در پایان آن، بسیار رایج است. همچنین گفته شده است که در هر بستری، لحظه‌ای که مردم بیشترین اضطراب را دارند زمانی است که منتظر عمل هستند. همه از درد، چیزهای ناشناخته، وابستگی به غریبه‌ها، عوارض احتمالی و تغییرات بدن می‌ترسند. به همین دلیل، بسیار مهم است که از همهٔ منابع عاطفی خود استفاده کنیم تا با هر شرایطی سازگار شویم .

زایمان قبلاً بسیار متفاوت بود؛ سال‌ها پیش، مادران باردار در خانه زایمان می‌کردند و به بیمارستان نمی‌رفتند. در آن زمان، زنان برای زایمان در فضای آشنایی قرار می‌گرفتند و زن دیگری که کارش کمک به زایمان، حمایت عاطفی، اطلاع‌رسانی و ماساژهای آرامش‌بخش بود، به مادر کمک می‌کرد. این موارد به مادر باردار کمک می‌کرد تا آرام  بماند. امروزه ما از پیشرفت‌های پزشکی بهره‌مند هستیم اما اوضاع تغییر کرده و و زایمان به یک امر معمولی برای پزشکانی که با بیماران خود به سردی رفتار می‌کنند، تبدیل شده است. هنگامی که یک زن در حین زایمان است، باید مراحل زایمان خود را در کنار یک کارمند ناشناخته طی کند و اگرچه ماماها نیز حضور دارند، آنها به‌ندرت به زایمان کمک می‌کنند. به همین دلیل وجود یک متخصص یا شریک زندگی بسیار مهم است که به شما کمک کند در طول فرایند زایمان احساس امنیت کنید.

هر فرد نسبت به یک موقعیت مشابه واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهد و با سرعت خود با آن کنار می‌آید. اگر از قبل خود را آماده کنید و تمام ابزارهای احساسی برای مقابله با آن را داشته باشید، یک زایمان بدون زحمت خواهید داشت. از طرف دیگر، زنی که حمایت همسر یا خانوادهٔ خود را ندارد، ممکن است عواقب منفی روحی و جسمی را تجربه کند. هرچه حامیان شما بیشتر باشند، “سیستم ایمنی عاطفی” شما نیز قوی‌تر عمل می‌کند.

در مورد هرگونه تردید دربارهٔ زایمان و بیمارستان با پزشک خود صحبت کنید. شخصی را انتخاب کنید که در هنگام زایمان به شما کمک کند یا به کلاس زایمان بروید تا یاد بگیرید چگونه با آن کنار بیایید. تولد کودک شما یک تجربه در طول زندگی است؛ بنابراین یک سیستم پشتیبانی قوی ایجاد کنید و به خود و تیمتان اعتماد کنید!