کوچولوی من می‌خواهد خودش انتخاب کند چه لباسی بپوشد

اگر کودک شما به دبستان می‌رود، به احتمال زیاد اصرار دارد که با لباس دزدان دریایی یا پوشیدن لباس رقص به مدرسه برود. فراتر از اینکه این خواسته‌های بر پایهٔ مد، چقدر زیبا و غیرعملی باشند، بین دو تا چهار سالگی، کودکان شروع به ابراز نیاز به استقلال و خودمختاری می‌کنند که معمولاً در زمان حمام یا زمان لباس پوشیدن ظاهر می‌شوند.

حق انتخاب در مورد پوشیدن و انتخاب لباس نوعی بیان سالم از خودبیانگری است، و راهی است که فرزندتان به شما نشان می‌دهد چه مقدار رشد کرده‌است و اکنون چه کارهای شگفت‌انگیزی وجود دارد که او قادر به انجام آنهاست. از آنجا که این بیان خودمختاری و مراقبت از خود برای رشد اجتماعی و عاطفی کودک مهم است، در ادامه چند نکته در مورد چگونگی اجازه دادن به آزادی انتخاب لباس و جلوگیری از اعمال قدرت در برابر کودک پیش‌دبستانی که فکر می‌کند هیچ مشکلی در پوشیدن لباسی شبیه به لباس علاءالدین برای ساخت آدم برفی در خارج از خانه وجود ندارد، بیان می‌شود.

  • اگر به یک قرار یا مراسم مهم دعوت شده‌اید و قصد دارید با فرزندتان در آن شرکت کنید، چند لباس را که کودک پیش‌دبستانی شما می‌تواند انتخاب کند به او پیشنهاد دهید. به این ترتیب او می‌تواند انتخاب کند که چه چیزی برای آن روز بپوشد، درحالی که شما از مناسب بودن لباس برای آب و هوا و موقعیت آن مهمانی اطمینان حاصل می‌کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که بستن دکمه‌های لباس و بالا کشیدن زیپ‌ها برای کودک شما خیلی سخت نباشد تا او بیش از حد تحت فشار قرار گیرد. تشویقش کنید که خودش لباسش را بپوشد اما باوجوداین، به او در بستن زیپ‌های کوچک، دکمه‌های سخت و یا بند کفش بسیار کمک کنید تا کودکتان را به این کار علاقه‌مند کنید نه اینکه این کار برایش آن‌قدر ناامیدکننده باشد که نخواهد دوباره آن را امتحان کند.
  • بگذارید فرزند کوچک شما برای خرید لباس‌هایش نظر بدهد. تصمیم‌گیری فرزندتان از همان ابتدا در خرید لباس، می‌تواند لباس پوشیدن را برای او آسان کند. برای بچه‌های کوچک می‌توانید به دنبال لباس‌های بسیار راحتی باشید که دارای شکل یا شخصیتی است که کودک شما دوست دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟