چه زمانی اولین ضربات کودک خود را احساس خواهید کرد؟

اولین لگدهای کودکتان را در سه ماههٔ دوم بارداری احساس می‌کنید. اگر قبلاً باردار نشده‌اید، تشخیص آنها از سایر حرکات بدن، مانند حرکات روده‌ای، کمی دشوارتر است. با افزایش و تکرار حرکت جنین، قادر خواهید بود تفاوت را با سهولت بیشتری تشخیص دهید.

این حس شبیه چیه؟

هیچ دو مادر بارداری وجود ندارند که شرایط یکسانی را تجربه کنند؛ بنابراین بین احساس یک زن و آنچه دیگری حس می‌کند، تفاوت وجود دارد. برخی ممکن است حرکاتی نرم را احساس کنند، درحالی که دیگران احساس ترکیدن حباب در داخل رحم خود دارند. بهترین حالت برای اینکه ضربه زدن کودک را احساس کنید، در هنگامی است آرامش دارید، نشسته‌اید یا دراز کشیده‌اید. به این ترتیب می‌توانید روی حرکات تمرکز کنید. به طور گسترده توصیه می‌شود که به حرکات کودک خود پاسخ دهید، شکم خود را نوازش کنید یا آواز بخوانید، این یک فرصت عالی برای پیوند با کوچولویتان است!

به یاد داشته باشید که هر کودکی منحصربه‌فرد است. بعضی از نوزادان بیشتر از دیگران تمایل به لگد زدن و حرکت کردن دارند. به همین دلیل است که اگر کودک شما به اندازهٔ کودک دوست شما حرکت نمی‌کند، نباید نگران شوید. بااین‌حال، اگر بیش از ۲۴ ساعت هیچ حرکتی احساس نکردید، با پزشک خود تماس بگیرید.