“رفتار از بدو تولد آغاز نمی‌شود، بلکه از قبل شروع می‌شود و به روش‌های قابل‌پیش‌بینی رشد می‌کند.” “جانت دی پیترو”، گروه بهداشت مادر و کودک، دانشگاه جان هاپکینز.

آیا می‌دانید مغز کودک شما در طول ۴۰ هفتهٔ بارداری سریع‌تر از هر لحظهٔ دیگری از زندگی او رشد می‌کند؟ این دقیقاً در رحم شما درحال رشد و نمو کامل است!

در حقیقت، دانشمندان دریافته‌اند در سه ماههٔ سوم بارداری است که فرزند شما خواب می‌بیند و حرکت سریع چشم (REM) را تجربه می‌کند. این مشخصهٔ حالت‌های رؤیایی است و آنها حدس می‌زنند نوزادان دربارهٔ آنچه حس می‌کنند خواب می‌بینند؛ رحم، ارتعاشات قلب و صدای شما. اگرچه این درست است که کودک شما ۹۰ یا ۹۵٪ از وقت خود را در خواب می‌گذراند، در این خواب هم غم و اندوه زیبایی اتفاق می‌افتد!

نوزادان نه تنها صدای مادر خود را می‌شناسند و به یاد می‌آورند بلکه الگوها را نیز یاد می‌گیرند. مشخص شده‌است که نوزادان تازه متولدشده، شنیدن داستان‌هایی را که در رحم برای آنها تکرار شده، به شنیدن داستان‌هایی که پس از تولد برای آنها گفته شده‌است ترجیح می‌دهند. آنها همچنین صدای مادرشان را هنگام صحبت به زبان مادری خود نسبت به هنگام تلفظ کلمات خارجی ترجیح می‌دهند؛ بنابراین بله، نوزاد متولدنشدهٔ شما آ‌ن‌قدر شما را می‌شناسد که می‌داند شما چه کار متفاوتی مانند خواندن آن آهنگ شکیرا به زبان اسپانیایی را انجام می‌دهید! روان‌شناسان اظهار داشتند که این بدان معنا نیست که کودک شما برای یادگیری زبان چینی متولد می‌شود بلکه او فقط به نشانه‌های ریتم و صداهایی که در اطراف او هستند پاسخ می‌دهد.

بنابراین، درحالی که در این سه ماههٔ آخر با هیجان منتظر کودکتان هستید، می‌توانید از همه شاهکارهای شگفت‌انگیزی که او به دست آورده است، مانند گوش دادن، یادگیری، به خاطر سپردن و اطمینان یافتن از حضور شما، تعجب کنید.