اطمینان حاصل کنید که کودکتان عناصر سازندهٔ لازم را برای خواندن متون در آینده دارد

یادگیری خواندن مهارتی کلیدی برای کودکان است و باور کنید یا نه، آنها از همان اوایل شروع به تمرین آن می‌کنند اما سواد چیست؟ این نه تنها توانایی خواندن بلکه شامل توانایی نوشتن، یادگیری، درک مطلب و هجی است. بسیاری از مهارت‌ها و تجربه‌ها از زمان تولد اتفاق می‌افتد که عناصر سازندهٔ یادگیری کودک را تشکیل می‌دهد تا بعداً بتواند بخواند؛ بنابراین قبل از کسب توانایی خواندن، کودک شما هنگام آواز خواندن، شعر گفتن و صحبت با دیگران، مهارت‌های شنیداری را برای درک الگوهای صوتی به دست می‌آورد. او شناخت بصری خود را رشد خواهد داد و یاد می‌گیرد هنگامی که برای او کتاب می‌خوانید و عکس‌ها را به او نشان می‌دهید، آنچه را می‌شنود به آنچه می‌بیند ربط دهد.‌

انجام دادن این فعالیت‌ها برای پیشرفت زبان و مهارت‌های سواد آموزی بسیار مهم است؛ بنابراین سواد از دوران پیش‌دبستانی یا زمانی که کودک شما شروع به یادگیری حروف می‌کند، شروع نمی‌شود بلکه از زمان تولد کودک و در خانه با شما و با همهٔ تعاملات دوست‌داشتنی و دلسوزانه‌ای که بین شما وجود دارد، آغاز می‌شود. پس در هر مرحله برای ارتقای مهارت‌های سوادآموزی چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

۶-۰ ماه

کتاب خواندن را هرچه می‌توانید زودتر شروع کنید. می‌توانید زمان مفیدی را با هم بگذرانید و هنگام مطالعه از آن لذت ببرید.

۱۲-۶ ماه

کوچولوی شما احتمالاً هر کتابی را که به او بدهید، می‌خواهد در دهانش بگذارد. با این اوصاف بازهم، با قرار دادن او در آغوش خود راحت بنشینید و کتاب را به او نشان دهید، اجازه دهید آن را محکم ببندد، بجود یا ورق بزند. فقط قرار داشتن یک کتاب در دستش به او کمک می‌کند تا با وسایل موردنیاز برای خواندن آشنا شود.

۲۴-۱۲ ماه

در این مرحله کودک شما متوجه خواهد شد كه كتاب‌ها کاربرد بیشتری از كوبیدن و جویدن دارند. او ممکن است با دقت بیشتری آنها را کاوش کند و برای شما بیاورد تا برایش بخوانید. این زمانی هیجان‌انگیز است. او شناسایی تصاویر را شروع می‌کند و شما می‌توانید سؤالات خود را در مورد داستان از او بپرسید و آنها را با تجربه‌های زندگی‌اش مرتبط کنید. به زودی کوچولوی شما با اشاره به تصاویر یا تمام کردن جملاتتان، شما را با پاسخ به سؤالات غافلگیر می‌کند!

۴۸-۲۵ ماه

درحال‌حاضر کوچولوی شما دوست دارد که همان کتاب را بارها و بارها با شما بخواند. او دوست دارد احساس كنترل كند و قابليت پيش‌بينی کردن اين اجازه را به او می‌دهد. از آنجا که او علاقهٔ زیادی به تکرار دارد، می‌توانید از مزایای آن استفاده کنید و یک برنامهٔ منظم قبل از خواب را، که شامل خواندن با اوست، تنظیم کنید. به علاوه تکرار، تحریک مداوم برای پیشروی زبان و “ساختارسازی” مدارهای مغز را فراهم می‌کند.

در پایان، مهم‌ترین نکته این است که هنگام خواندن برای کودک خود، شما به او یاد می‌دهید که عاشق کتاب و داستان باشد، که این به نوبهٔ خود انگیزهٔ او را برای یادگیری خواندن در آینده فراهم می‌کند، حتی اگر این کار برای او بسیار دشوار باشد؛ بنابراین این فعالیت‌ها را شروع کنید و برای کودک خود آواز بخوانید، با او صحبت کنید و برایش کتاب بخوانید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟