رشد سوادآموزی: اهمیت آگاهی لغوی

بین ۳ تا ۵ سالگی، توانایی سوادآموزی یک کودک پیش‌دبستانی شروع به رشد می‌کند و پایه‌های بعدی را مانند خواندن و مهارت‌های آموزشی ایجاد می‌کند. کارشناسان مهم‌ترین توانایی برای رشد سوادآموزی در کودکان را آگاهی لغوی می‌دانند؛ به عبارت دیگر، کودک باید توانایی تشخیص واحدهای صوتی جداگانه که کلمات را می‌سازند، داشته باشد. آگاهی داشتن از واج‌های مختلف، بنیان خواندن و هجی‌سازی است. این یکی از بهترین روش‌های است که می‌توان با آن کیفیت یادگیری و مطالعهٔ کودک را در آینده پیش‌بینی کرد.

هنگامی که کودک شما توانایی تشخیص صداهای جداگانه‌ای را که می‌شنود، دارد، می‌تواند آنها را به شکل یک حرف یا کلمه با دید بصری مرتبط کند؛ بنابراین، به جای اینکه به فرزندتان نام حروف را بیاموزید، صداهای مختلف هریک را به او آموزش دهید. این امر برای رشد سواد او مفیدتر خواهد بود؛‌ برای مثال، به جای اینکه صرفاً از حرف الف نام ببرید، بگویید “آ”.

بسیاری از بازی‌های کوتاه و سرگرم‌کننده برای یادگیری کلمات آوایی وجود دارد که می‌توانید در خانه امتحان کنید تا به کودک خود کمک کنید که صداهای مفرد کلمات را جدا کند و تشخیص دهد. مثلاً:

  • تمرین کنید که با گفتن صداهای جداگانه‌ای که در کلمات می‌شنود، واج‌ها را جدا کند. به خاطر داشته باشید که ما نه بر هجی کردن بلکه روی اصواتی که کلمات را می‌سازند، تمرکز کرده‌ایم. کلمه کیف سه صدا خواهد داشت: / ک /، / ی /، / ف /.
  • یک بازی پیشرفته‌تر این است که صدای اول یک کلمه را عوض کنید تا کلمه‌‌ای جدید ایجاد کنید؛ برای مثال، صدای /م/ را در میخ به  //س تغییر دهید تا کلمهٔ سیخ شکل بگیرد.
  • عادت کنید که کلمات قافیه‌دار را بیایید. آن را در حین رانندگی با ماشین یا هنگام انتظار در صف سوپرمارکت با کودک تمرین کنید. این می‌تواند روشی جالب برای گذراندن وقت باشد و باعث افزایش آگاهی لغوی کودک شما ‌شود.
  • به فرزند کوچک خود کمک کنید تا به تعدادی کلمه فکر کند که با صدای یکسانی شروع می‌شوند؛ برای مثال، کلماتی را بیان کنید که با صدای / م/ مانند مبل، میز و مداد شروع می‌شوند.
  • کتاب‌هایی بخوانید که کلمات قافیه‌دار داشته باشند. آنها سرگرم‌کننده هستند و کودکان در این سن آنها را دوست دارند. به دنبال کتاب‌هایی باشید که خواندن آنها با صدای بلند لذت‌بخش باشد و به‌راحتی به خاطر سپرده شوند. بعد از اینکه چندبار آن را خواندید، کودک شما می‌تواند با شما در این سرگرمی همراه شود و به شما کمک کند جملات داستان را تمام کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟