به آخرین مرحلهٔ بارداری رسیده‌اید. فقط چند هفته باقی مانده است و به زودی خواهید توانست کودک خود را ببینید. این می‌تواند لحظه‌ای بسیار هیجان‌انگیز باشد اما همچنین می‌تواند اضطراب زیادی ایجاد کند، به خصوص اگر این اولین فرزند شما باشد.

برای مدیریت این ناراحتی‌های لحظهٔ آخر، مهم است که “لیست کارهای بارداری” و تصمیم‌هایی را که باید قبل از ورود کودک گرفته شود، بررسی کنید. یادداشت مواردی که نیاز به تکمیل دارند و سپس انجام دادن کارها با کمک شریک زندگی و اعضای خانواده می‌تواند برای شما آرامش‌بخش باشد.

در ادامه برخی از مسائل رایج بیان می‌شود که پس از تولد کودک به وجود می‌آیند. کمی وقت بگذارید و نظر خود را دربارهٔ هریک مرور کنید تا احساس کنترل بیشتری نسبت به آینده غیرقابل پیش‌بینی داشته باشید.

  • آیا من می‌خواهم کودکم را با شیر مادر تغذیه کنم یا با شیرخشک؟
  • آیا با شریک زندگی‌ام در مورد پرورش مشترک فرزندمان صحبت کرده‌ام؟
  • آیا در مورد اقدامات احتیاطی ایمنی با پزشک متخصص اطفال صحبت کرده‌ام؟
  • آیا کودک خود را (اگر پسر باشد) ختنه می‌کنیم؟
  • آیا مهمانانی خواهیم داشت که در بیمارستان یا مرکز زایمان یا در خانه به دیدنمان می‌آیند؟
  • آیا اتاق کودک آماده است؟
  • آیا کیف بیمارستان من بسته‌بندی شده است؟
  • آیا من در مورد برنامهٔ تولد فرزند خود با پزشک صحبت کرده‌ام؟

در صورت تمایل می‌توانید موارد خاصی را به این لیست وارد کنید یا بخشی از آن را حذف کنید و در مورد آنها با شریک زندگی، اعضای خانواده یا پزشک صحبت کنید. در میان گذاشتن نگرانی‌هایتان باعث می‌شود دلهرهٔ کمتری دربارهٔ آنها داشته باشید. به‌علاوه، این فرصت را به شما می‌دهد تا ذهن خود را پاک کنید و احساس آمادگی کنید.

کمی وقت بگذارید و روش‌های آرام‌سازی را که در برنامه‌های دوران بارداری و کلاس‌های زایمان آموخته‌اید، تمرین کنید. اگر احساس اضطراب زیادی دارید و نمی‌توانید بخوابید، به فهرست فعالیت‌های ما مراجعه کنید و ۱۰-۵ دقیقه آرامش را تمرین کنید. آنها ممکن است به پاک کردن ذهن شما کمک کنند و به عنوان یک مزیت بیشتر، به شما کمک کنند تا برای لحظه‌ای بزرگ آماده شوید.  به یاد داشته باشید، مواردی وجود دارند که می‌توانید آنها را کنترل کنید، مانند تکمیل لیست بالا اما به طور کلی برخی از موارد دربارهٔ زایمان و زندگی از کنترل ما خارج است. سعی کنید آنچه را که می‌توانید انجام دهید و آنچه را که باید بپذیرید قبول کنید. یادگیری رمزگشایی از موقعیت‌های قابل‌کنترل و غیرقابل‌کنترل به شما امکان می‌دهد که در تمام مسیرهای شگفت‌انگیزی که زندگی پیش پای شما می‌گذارد با لذت شرکت کنید.