مرحلهٔ مهم رشد زبانی: استفاده از جمع‌ها

هنگامی که از شکل جمع یک اسم استفاده می‌کنیم، نشان می‌دهیم که دربارهٔ بیش از یک شخص یا شیء صحبت می‌کنیم. بیشتر اوقات، شکل جمع یک اسم به سادگی با افزودن “ها” در انتهای کلمه تولید می‌شود. این نوع جمع “جمع منظم” نام دارد. بیشتر کودکان در استفاده از جمع منظم بین ۲۷ تا ۳۶ ماهگی تسلط پیدا می‌کنند. در ابتدای استفاده از جمع، بیشتر کودکان نوپا در کلمات انتخاب‌شده و متداول از آن استفاده می‌کنند. با گذشت زمان، آنها این قانون را دربارهٔ اسامی دیگر نیز به‌کار می‌برند.

مدت‌هاست که محققان علاقه‌مندند که بدانند چگونه کودکان قوانین دستور زبان را در مورد کلمات جدیدی که یاد می‌گیرند، استفاده می‌کنند. در سال ۱۹۵۸، روان‌شناسی به نام “ژان برکو گلیسون”، آزمایش Wug Test را که اکنون معروف است، توسعه داد. در این آزمایش، طرحی از پرندهٔ شعله‌ای شکل به کودکان نشان داده شد و به آنها گفته شد که این یک “wug” است. سپس “واگ” دیگری به آنها نشان داده و گفته شد “حالا یکی دیگر وجود دارد. دو تا از آنها موجود است. دوتا ___ وجود دارد “. بچه‌ها، مثل من و شما، جواب دادند “واگ‌ها”. این مطالعه به وضوح نشان داد که کودکان شکل جمع کلمات خاص را حفظ نمی‌کنند، در عوض آنها قوانین دستوری را یاد می‌گیرند و از آنها استفاده می‌کنند. آنها نمی‌توانستند کلمهٔ “wugs” را حفظ کنند؛ زیرا قبلاً هرگز آن را نشنیده بودند.

با تمرین در خانه به فرزندتان کمک کنید تا از شکل جمع اسم‌ها استفاده کند. با عبارات سادهٔ دو کلمه‌ای شروع کنید. شما می‌توانید چیزی را، مانند یک سیب به او نشان دهید و بگویید “سیب”. سپس یک سیب دیگر به او نشان دهید و بگویید “سیب ها”. این کار را چند بار تکرار کنید و اجازه دهید یک‌بار او امتحان کند. همین کار را با اشیای دیگر نیز انجام دهید، با تأکید بر “ها” در پایان کلمه تا او بتواند آن را بشنود. همچنین می‌توانید کلمات جمع‌شده در یک داستان را در زمان خواندن به او نشان دهید. از کوچولوی خود بپرسید “اینها چیست؟” و ببینید آیا او با استفاده از فرم جمع کلمه جواب می‌دهد یا نه. اگر او این کار را نکرد، به سادگی خودتان آن را بگویید و توضیح دهید که چرا ما از شکل جمع کلمه استفاده می‌کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟