مرحلهٔ مهم رشد زبانی: صحبت کردن با استفاده از جملات

اولین کلمات کوچولوی شما احتمالاً بسیار هیجان‌انگیز خواهد بود. حتی بیشتر از آن، گوش دادن به اولین تلاش‌های او برای مرتب کردن کلمه‌ها و تشکیل یک جمله نیز بسیار جذاب است. این یک مرحلهٔ مهم در پیشرفت زبان وی است. از جمله‌های دو تا شش کلمه‌ای که می‌گوید می‌توانید بفهمید که قرار است فرزندتان چه مسیری برای رشد زبانی خود داشته باشد و چه زمانی باید انتظار این رشد را داشته باشید.

بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی، بیشتر کودکان کنارهم گذاشتن دو کلمه را برای تشکیل یک عبارت آغاز می‌کنند؛ برای مثال ممکن است به سخنان کوچولوی خود گوش داده باشید که می‌گوید “مامان برو” یا “توپ من”. هر عبارتی را که کنار هم گذاشته باشد، احتمالاً دوست داشته است که آن را بارها و بارها تکرار کند و سعی دارد پیام خود را به وضوح منتقل کند اما از آنجا که تلفظ او هنوز مسیری طولانی در پیش دارد، فهمیدن حدود نیمی از سخنانش دشوار است.

اکنون می‌توانید از کودک دو سالهٔ خود انتظار داشته باشید که کلمات متنوعی را به واژگان خود اضافه کند و آنها را در جملاتش نیز به کار ببرد. این جملات ممکن است اکنون به صورت سؤالاتی مانند “برو بازی کنیم؟” ظاهر شوند. سال‌های پیش‌دبستانی با پیشرفت‌های بزرگی در رشد زبان همراه است. تا چهار سالگی بیشتر کودکان می‌توانند جملاتی را که از سه تا شش کلمه تشکیل شده‌اند به صف کنند. اکنون این جملات ساده اما کامل‌اند. شیوهٔ گفتار آنها بسیار واضح‌تر می‌شود و فهم بیشتر صحبت‌های آنها حتی برای غریبه‌ها آسان می‌شود.

آیا می‌خواهید به کودک خود کمک کنید که یاد بگیرد با جملات طولانی‌تری صحبت کند؟ نکات زیر را امتحان کنید:

  • ابتدا صحبت‌ کردن به شیوهٔ کودکانه را قطع کنید؛ در عوض، با استفاده از کلمات ساده اما واقعی، واضح صحبت کنید تا فرزندتان بتواند از شما تقلید کند.
  • همواره به او فرصت صحبت کردن بدهید؛ کودک را در گفت‌وگوهای خود وارد کنید و از او سؤالاتی واضح دربارهٔ روزش، مواردی که دوس دارد و ندارد و … بپرسید.
  • حقیقتاً به صحبت‌های او گوش دهید و سپس مطابق آن پاسخ دهید؛ صبور باشید، حرف او را قطع نکنید و او را مجبور نکنید که جملاتش را تمام کند.
  • به هرچه می‌گوید، چیزی اضافه کنید؛ برای مثال اگر او بگوید: “برو بازی کنیم!”، می‌توانید جواب بدهید و بگویید: “بله، بیا بازی کنیم! آیا می‌خواهی به بیرون برویم؟ “. با کلمات بیشتر به سخنان او پاسخ دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟