مراحل مهم رشد زبانی: دیگران می‌توانند آنچه فرزندم می‌گوید، بفهمند!

احتمالاً زمانی وجود داشت که شما تنها کسی بودید که می‌توانستید آنچه کوچولویتان سعی در گفتنش را داشت رمزگشایی کند. حتی این ممکن است همین چندوقت پیش بوده باشد اما با گذشت زمان و تمرین، تلفظ فرزند شما بهتر و بهتر و فهم سخنانی که می‌گوید برای دیگران راحت‌تر شد.

این مرحلهٔ مهم مانند بسیاری از مراحل دیگر به تدریج حاصل می‌شود. دیگران نمی‌توانند آنچه را که کودک شما می‌گوید یک شبه بفهمند. برای بیشتر کودکان، این تا زمان سومین سالگرد تولد آنها نیز طول می‌کشد اما در مورد رشد زبان در این سن تنوع زیادی وجود دارد؛ بنابراین ممکن است قبل یا بعد از آن متوجه این تکامل شوید. این مرحلهٔ مهم نه تنها برای شما و افرادی که اکنون می‌توانند کودک شما را درک کنند هیجان‌انگیز است بلکه مهم است زیرا در بالا بردن سطح اجتماعی و عاطفی او نیز نقشی اساسی دارد. توانایی برقراری ارتباط با بقیهٔ جهان درهایی را به روی فرزندتان باز می‌کند و مطالب آموزندهٔ زیادی به آنها خواهد آموخت.

اگرفرزندتان در انتقال پیام خود به سایر افراد جهان مشکل دارد، سعی کنید روی تلفظ او کار کنید. برای کمک به او، خودتان الگوی خوبی باشید. واضح و آرام صحبت کنید. گاهی اوقات، کودکان چنان هیجان‌زده می‌شوند که واقعاً سریع صحبت می‌کنند و فهمیدن حرف‌هایشان برای دیگران دشوار می‌شود. همچنین می‌توانید با استفاده از به کاربردن نام‌های صحیحِ اشیا و نه لقبی که شما و فرزندتان بر آنها گذاشته‌اید، به کودک کمک کنید. پیشنهاد خوب دیگر این است که به او بیاموزید از حرکات برای انتقال پیام خود کمک بگیرد. اگر او به آنچه سعی می‌کند شخصی را متوجه‌اش کند، اشاره کند، این کار را برای همه آسان‌تر خواهد کرد.

به یاد داشته باشید که هر کودکی با سرعت خود رشد می‌کند و ممکن است مدتی طول بکشد تا فرزند شما بتواند به طور مؤثر با بقیهٔ جهان ارتباط برقرار کند. درحال‌حاضر، صبور باشید و با او همراه شوید. با گوش دادن به او و سپس سؤال کردن دربارهٔ حرف‌هایش، به او بفهمانید که آنچه می‌گوید مهم است. اگر کوچولوی شما احساس می‌کند در برقراری ارتباط مهارت دارد، انگیزهٔ بیشتری خواهد داشت که این کار را با دیگران نیز انجام دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟