مراحل رشد زبانی: یادگیری استفاده از افعال

اولین کلمات کودک به طور معمول از اسامی تشکیل شده‌اند. این اسامی می‌تواند ماما، بابا یا توپ باشد؛ زیرا آنها نمایندهٔ یک شخص یا چیز هستند. با‌این‌حال، کودکان در سال دوم زندگی خود معمولاً ترکیب فعل یا کلمات عملی مانند رفتن، آمدن و بازی کردن را با واژگان خود شروع می‌کنند.

این یک مرحلهٔ مهم برای رشد زبان است؛ زیرا به این معنی است که کودک برای ساختن اولین جملات خود آماده می‌شود. در اکتساب زبان و اینکه کودکان ۲ تا ۳ ساله از چند فعل استفاده می‌کنند تنوع زیادی وجود دارد. به طور منظم، کودکان می‌توانند تا زمانی که دو ساله شوند حداقل چند فعل را بگویند و این تعداد به طور مداوم افزایش دهند.

در اینجا چند فعالیت وجود دارد که شما می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که افعال نیز جزء واژگان در حال رشد فرزند شما هستند:

  1. فعل هایی را که کودک شما قبلاً آنها را یاد گرفته است و می‌گوید، پیگیری کنید؛ تهیهٔ لیست برای این کار فکر خوبی است! به این ترتیب، می‌توانید روی فعل‌هایی که هنوز در حال یادگیری آنها هستند تأکید کنید و مواردی را که قبلاً یادگرفته‌اند پیگیری کنید.
  2. به کارهایی که کودک خردسال شما دوست دارد انجام دهد و کلمات عملی که آنها را توصیف می‌کند، فکر کنید؛ سپس هنگام انجام آن فعالیت از این کلمات استفاده کنید؛ برای مثال، اگر او دوست دارد با بلوک بازی کند، می‌توانید از کلمات ساختن، واژگون کردن، و افتادن برای توصیف آنچه او انجام می‌دهد استفاده کنید.
  3. وقتی عملی انجام می‌دهید از فعل آن در یک جمله استفاده کنید؛ به یاد داشته باشید که فعل‌ها کلمات عملی هستند و این بدان معنی است که شما می‌توانید معنای آنها را به فرزندتان نشان دهید. این به او کمک می‌کند که کلمه را درک کند و به خاطر بسپارد.
  4. آن کلمات را زیاد تکرار کنید؛ کودکان بارها و بارها باید کلمات جدید را بشنوند، قبل از اینکه خودشان شروع به استفاده از آنها کنند. سعی کنید در هنگام انجام فعالیت چندین‌بار از افعال جدید استفاده کنید و دفعهٔ دیگر که همان فعالیت را انجام دادید دوباره از آن استفاده کنید. ثابت‌قدم بودن مهم است!
  5. هنگام خواندن داستان بر افعال تأکید کنید؛ هنگامی که با هم کتاب می‌خوانید، سعی کنید روی کارهایی که شخصیت‌ها انجام می‌دهند تأکید کنید و با کودک دربارهٔ آنها صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟