مراحل مهم رشد زبانی: آموزش به کودک برای استفاده از ضمایر

ضمایر کلماتی‌اند که به جای آوردن اسم خاص از آنها استفاده می‌شود. آنها به ما اطلاعاتی دربارهٔ جنسیت یا تعداد افراد یا اشیایی می‌دهند که به آنها اشاره‌ شده‌است. ضمایر انواع مختلفی دارند. ضمایر ذهنی مانند من، تو، او، ما، شما و ایشان در جایگاه فاعل یک جمله قرار می‌گیرند؛ برای مثال “ما به پارک رفتیم”. از طرف دیگر، ضمایر عینی مثل من، تو، او، ما، شما و آنها به عنوان مفعول در جملات نیز استفاده می‌شوند؛ برای مثال “کودک او را دوست داشت”. به طور معمول، بچه‌ها یاد می‌گیرند که از ضمایر ذهنی قبل از ضمایر عینی استفاده کنند و تا سه ساله شوند، از آنها در جملات استفاده می‌کنند.

ممکن است ضمایر کلمات ساده‌ای به نظر برسند اما در واقع آنها مفاهیم کاملاً پیچیده‌ای هستند که باید درک شوند؛ زیرا تفاوت بین گوینده و سایر افراد را مشخص می‌کنند. همچنین شرایط با توجه به اینکه چه کسی از آنها استفاده می‌کند تغییر می‌کند. با گذشت زمان فرزند شما همه‌ٔ قوانین را تمرین می‌کند و یاد می‌گیرد، تا زمانی که به طور طبیعی بتواند از آنها استفاده کند. در حال حاضر به خاطر داشته باشید که استفاده اشتباه از ضمایر در بعضی مواقع کاملاً طبیعی است، به ویژه اگر آنها را با فعل و اسم‌های دیگر استفاده می‌کند یا به خودش اشاره می‌کند.

اگر می‌خواهید به کوچولویتان کمک کنید تا از ضمایر به درستی استفاده کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که خودتان هنگام صحبت، آگاهانه از آنها استفاده کنید؛ برای مثال به جای اینکه بگویید “مامان خیلی به تو افتخار می‌کند!” بگویید “من به تو بسیار افتخار می‌کنم!”. مطمئن شوید که در هنگام تعامل با از ضمایر زیادی استفاه می‌کنید. برای اینکه او را به تمرین ترغیب کنید، از او بخواهید جملاتی را با ضمایر ذهنی بسازد (جملاتی که با او، آنها یا آن شروع می‌شود). این کار را هنگام خواندن یک داستان انجام دهید و از کوچولوی خود بخواهید توصیف کند که شخصیت‌ها چه می‌کنند. برای مثال “او در حال پریدن روی تخت است”.

روند یادگیری استفادهٔ صحیح از ضمایر می‌تواند برای برخی از بچه‌ها کمی چالش‌برانگیز باشد. فقط اطمینان حاصل کنید که فرزندتان بسیار تمرین می‌کند و با گذشت زمان مفهوم ضمایر را درک می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟