بدن شما چند هفته قبل از زایمان شروع به آماده شدن برای تولد نوزاد می‌کند. حتی اگر دانستن دقیق این لحظه قبل از فرارسیدن زمانش غیرممکن باشد (پزشک فقط می‌تواند تاریخ آن را تخمین بزند)، علائمی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند که بفهمید چه موقع زایمان می‌کنید. هرچند گاهی این علائم می‌تواند وجود داشته باشد و فقط زنگ خطری برای شما باشد.

در ادامه لیستی از برخی علائم قبل از زایمان آورده شده است:

  • افزایش انقباضات: آنها می‌توانند مانند گرفتگی‌های قاعدگی احساس شوند و از خفیف تا بسیار دردناک متغیر باشند. اگر تعداد و شدت آنها زیاد نشود، ممکن است به این معنی باشد که هنوز چندروز یا چندهفته تا زایمان فرصت دارید.
  • کودک شما خود را در نزدیکی لگن قرار می‌دهد: موقعیت کودک خود را در لگن احساس می‌کنید. این به شما کمک می‌کند نفس بکشید و به این معنی است که بدن و کودک شما در حال آماده شدن برای تولد نوزادند.
  • اتساع دهانهٔ رحم: دهانهٔ رحم شما باید تا ۱۰ سانتی‌متر گشاد شود تا کودک بتواند از کانال زایمان عبور کند.
  • ترشحات مخاطی: ممکن است هنگام نزدیک شدن به تاریخ زایمان یا بعد از رابطهٔ جنسی، متوجه ترشحات غلیظ و خونریزی شوید.
  • نشت مایع آمنیوتیک درست قبل از زایمان: مایع آمنیوتیک قبل از زایمان شروع به خارج شدن از بدن مادر می‌کند، اگر از قبل شروع نشده باشد، می‌تواند با انقباض‌هایی همراه باشد. در صورتی که متوجه این موضوع شدید بلافاصله به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

بعضی اوقات این علائم ممکن است روزها قبل از زایمان شروع شود یا صرفاً زنگ‌خطری برای شما باشد. باوجوداین، در صورت بروز این علائم باید آمادگی لازم را داشته باشید؛ زیرا ممکن است به معنای این باشد که کودک شما در مسیر تولد خود قرار دارد.