پریدن… کاری آسان یا سخت؟

درحالی که پریدن کاری آسان به نظر می‌رسد و ما برای انجام آن به تلاش زیادی احتیاج نداریم، انجام دادن آن برای کودک شما مرحلهٔ مهمی است. برای پریدن جسارت، تعادل، قدرت و هماهنگی بدن لازم است. هر کودکی متفاوت است و حتی فرصت زیادی برای انجام این کار دارد اما به طور کلی در حدود دو سالگی، کودک نوپا ممکن است شروع به آزمایش توانایی پرش خود کند.

اگر کودک نوپای شما در این سن است، آیا متوجه شده‌اید که او گاهی وزن خود را روی یک پا و سپس روی پای دیگر می‌اندازد؟ اگر او را به کلاس ترامپولین (یکی از شاخه‌های ژیمناستیک) ببرید، شاید این کار را شروع کند یا حتی اگر شما را در حال پریدن ببیند حتی ممکن است سعی کند از شما تقلید کند. در این سن، او با کشف این مهارت‌های جدید، بسیار هیجان‌زده خواهد شد و اوقات خوبی را در زمین بازی خواهد داشت. او ممکن است در حدود ۲۴ ماهگی با یک پرش به جلو بپرد، سپس تقریباً در ۲۶ ماهگی، می‌تواند با دو پا کنار هم در جای خود بپرد و بعداً می‌تواند از سکوهای کوچک بپرد. سرانجام، در حدود ۳۶ ماهگی، می‌تواند از موانع بزرگ‌تر عبور کند جوری که همگام شدن با او سخت برایتان سخت می‌شود.

اما کودک شما در طول ماه‌هایی که برای تقویت این مهارت تمرین می‌کند، در واقع روی چه چیزی کار می‌کند؟ بیایید در مورد برخی از توانایی‌های اساسی که برای پریدن لازم است صحبت کنیم، آنهایی که کودک نوپای شما مطمئنا برای رشدشان به تلاش خود ادامه می‌دهد.

  • قدرت عضلانی: این بدان معنی است که شما چقدر قدرت دارید و توانایی شما برای اعمال نیرو در برابر مقاومت چقدر است. هرچه قدرت کودک شما بیشتر باشد، او بالاتر خواهد پرید.
  • تعادل: این توانایی ایستادن به حالتی صاف و ثابت است، درحالی که توزیع مساوی وزن را بر روی هر دو پا حفظ می‌کند. حفظ تعادل برای پریدن بدون تکان خوردن کودک نوپا ضروری است.
  • تصورات ویژه: درک و آگاهی ما از حرکات و وضعیت بدن است. این موارد به فرزندتان کمک می‌کند موقعیت بدن خود را در ارتباط با سایر اندام‌های بدن درک کند. همچنین باعث می‌شود او بهتر و با دقت بیشتری بتواند کارها را انجام دهد، بر اعضای بدنش کنترل بیشتری داشته باشد و بتواند هماهنگی آنها را حفظ کند.
  • هماهنگی عضلات: توانایی انتخاب عضلهٔ صحیح، در زمان مناسب و با شدت مناسب است. به طور خاص برای پریدن، کودک نیز نیاز به هماهنگی دارد تا همان حرکت را با دو پا انجام دهد.
  • برنامه‌ریزی حرکتی: توانایی برنامه‌ریزی و انجام اقدامات حرکتی در توالی بهینه از ابتدا تا انتها است.

همچنین بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که هر کودکی متفاوت است و با سرعت خود یاد می‌گیرد. مراحل مهم رشد که شرح داده‌ایم در اینجا راهنمای رشد کودک شما هستند اما به این معنی نیست که دقیقاً مانند آنچه توصیف‌شده اتفاق می‌افتند. به کودک نوپای خود اطمینان داشته باشید و تا آنجا که می‌توانید مهارت‌های او را جست‌وجو و روی آنها کار کنید.

اگر به دنبال فعالیت‌هایی برای تشویق مهارت‌های پریدن هستید،  در بخش کاتالوگ آوک “فعالیت‌هایی برای تشویق مهارت‌های پرش” دیدن کنید و اگر می‌خواهید مهارت‌های اساسی بیان‌شده در این مقاله را تقویت کنید، حتماً ویدیو “تبدیل شدن به یک استاد پرش” را ببینید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید: From Rolling Over to Jumping in Puddles: Moving and Grooving with Infants and Toddlers

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟