شاید متوجه شده باشید که چگونه رسانه‌ها گزارش می‌دهند که در گذشته کودکان پیش‌دبستانی درحالی دیده می‌شدند که در تمام طول روز مشغول بازی و فعالیت بدنی بودند و این در عصر دیجیتال تغییر کرده‌است؛ این واقعیت است! داده‌ها حاکی از آن است که امروزه، بچه‌ها در طول روز تمرین و فعالیت بدنی کمی دارند مگر اینکه درگیر ورزش، ژیمناستیک، رقص یا سایر فعالیت‌های ساختاری باشند. اگرچه بسیاری از جنبه‌های تربیت کودک در قرن جدید تغییر کرده‌است، مطمئناً مزایای فعالیت بدنی تغییر نکرده است! در حقیقت، محققان بدون در نظر گرفتن سن خاصی برای ورزش کردن، هرچه بیشتر تلاش می‌کنند تا مزایای آن را اثبات کنند. در این مقاله، ما به چگونگی مفید بودن ورزش برای تقویت مهارت‌های عاطفی کودکان در حال رشد خواهیم پرداخت.

هم دانشگاه اطفال آمریکا و هم مرکز کنترل بیماری توصیه می‌کنند که کودکان در سن ۲ سالگی حداقل ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی روزانه داشته باشند. مشخص کردن این مقدار زمان برای فعالیت متوسط تا شدید روزانه لزوماً به این معنی نیست که شما باید کودک را مجبور کنید که هرروز یک ساعت بدود! می‌توانید برای پیاده‌روی بیرون بروید، بازی پرتاب را انجام دهید و گنج را جست‌وجوکنید، در زمین بازی لذت ببرید، با موسیقی مورد علاقهٔ خود برقصید و …

در ادامه لیستی از برخی مزایای عاطفی که کودکان با انجام دادن فعالیت‌های بدنی روزانه، آنها را دریافت می‌کنند آورده شده است:

  • به آنها کمک می‌کند تا خستگی در کنند و احساس ناامیدی خود را کاهش دهند.
  • عزت نفس و اعتمادبه‌نفس آنها را تقویت می‌کند؛ زیرا این امر به آنها می‌آموزد که برای داشتن سرگرمی زیاد در بازی با دیگران، نیازی به مهارت در بازی ندارند.
  • آنها را تشویق می‌کند که چیزهای مختلف را امتحان کنند و هنگام مواجه شدن با یک کار جدید، استقامت کنند.
  • اعتمادبه‌نفس و احساس موفقیت و تسلط بر خود را افزایش می‌دهد.
  • به همکاری با دیگران و ایجاد روابط شخصی در یک زمینهٔ سرگرم‌کننده و ساختار‌یافته تشویق می‌شوند.

_فعالیت‌های بدنی روزانه و مزایای عاطفی آن برای کودکان