بازی مستقل: تشویق به اکتشاف و خلاقیت

آموزش به نوپایان برای بازی کردن به صورت مستقل، به آنها در ایجاد خلاقیت و مهارت‌های تفکر انتقادی کمک می‌کند و همچنین به والدین نیز کمک می‌کند تا استراحت کنند! بازی مستقل از این جهت مهم است که به کودکان می‌آموزد چگونه خود را سرگرم کنند و به آنها کمک می‌کند تا خودکفا شوند. این نوع بازی معمولاً در مرحلهٔ کودک نوپا اتفاق می‌افتد.

همیشه کار راحتی نیست که بچه‌ها به‌تنهایی بازی کنند، آنها عاشق شرکت ما در بازی‌شان هستند! اما هربار یک مرحله را امتحان کنید. در ابتدا، سعی کنید درحالی که کودکتان بازی می‌کند، بی‌صدا کنار او بنشینید. بگذارید وسایل بازی را آزادانه جست‌وجو و کشف کند. پس از جذب شدن در فعالیت، سعی کنید به قسمت دیگری از اتاق بروید. کودک نوپای شما هنوز در نزدیکی شماست و با شما احساس راحتی خواهد کرد. وقتی او با خوشحالی مشغول بازی کردن است، سعی کنید به او ملحق نشوید اما مراقب باشید که فضای بازی او ایمن و راحت باشد.

وقتی به کودکان می‌گوییم دقیقاً چگونه با اسباب‌بازی بازی کنند یا با آن چه کار کنند، قدرت اکتشاف و تخیل آنها را محدود می‌کنیم. مطالعه‌ای از انستیتوی فناوری ماساچوست نشان داد که کودکان بیشتر از اینکه یک بزرگسال به آنها نشان دهد چگونه از وسایل بازی استفاده کنند، خصوصیات اضافی یک اسباب‌بازی (مانند صدای شگفت‌آوری که ایجاد می‌کند) را تنها زمانی که خودشان با آن بازی می‌کنند، می‌فهمند.

“کودکان زمانی شکوفا می‌شوند که فرصت انتخاب در مورد آنچه را که انجام می‌دهند، به‌ویژه در موقعیت‌های بازی داشته باشند.” – دکتر ژان ایسپا

باید توجه داشته باشید که در هنگامی که کودکتان مشغول بازی کردن است، چندوقت یک‌بار در بازی کردنش دخالت می‌کنید و به او دستورالعمل ارائه می‌دهید. مطالعه‌ای از دانشگاه میسوری نشان داد که وقتی مادران به کودکانشان می‌گویند که چگونه و با چه چیزی بازی کنند، کودکان کمتر درگیر می‌شوند. آنها حتی احساسات منفی نسبت به مادران راهنمای خود پیدا می‌کنند، به‌ویژه وقتی که رفتار مادرشان منفی یا انتقادی باشد و به کودکان محبت کافی نکند.

مهم است درحالی که از کودکان حمایت می‌کنید و در هنگام بازی به آنها محبت نشان می‌دهید، مراقب باشید که دقیقاً نحوهٔ کار آنها را تعیین نکنید. به این ترتیب، پیشرفت آنها را خواهید دید. بگذارید کوچولوی شما مدتی بدون کارگردانی بازی کند و شاهد شکوفا شدن خلاقیت او پیش روی خود باشید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟