بیمارستان Royal Royal’s Hospital اظهار داشت که تسلط بر دست ، ترجیح ثابت یک دست بر دیگری هنگام انجام قسمت ماهرانه یک فعالیت است ، در حالی که دست غیر غالب از حرکت پشتیبانی می کند. یک مثال عملی این است هر زمان که ما در حال نوشتن مطلبی هستیم و در حالی که دست غالب ما با قلم خط می زند ، دست دیگر کاغذ را نگه می دارد.

بیشتر کودکان علائم کاوش خود را بین 24 تا 48 ماهگی شروع می کنند. معمولاً با شروع مدرسه ابتدایی، دست اصلی و پشتیبانی خود را تثبیت می کنند. اگر پسرتان هنوز این کار را انجام نداده است و هنوز هم در کارهای روزمره دست اصلی او عوض می شود، او را مجبور نکنید که فقط از یک دست استفاده کند. در عوض، کودک کوچک خود را تشویق کنید تا در فعالیتهای زیادی شرکت کند که فرصتهای زیادی برای بررسی تسلط بر دستانش فراهم می کند. در اینجا چند ایده وجود دارد:

 • وسایل را در اطراف فرزند خود قرار دهید. این مربوط به مداد رنگی ، اسباب بازی ها و اشیا روزمره است که می خواهید او به آنها دسترسی پیدا کند.
 • از عروسک های دستی برای بازی با کوچولوی خود استفاده کنید و اجازه دهید او انتخاب کند کدام دست عروسک بازی می کند.
 • نقاشی های انگشتی درست کنید.
 • از کودک خود بخواهید در آشپزخانه به شما کمک کند. او می تواند گلوله های خمیر درست کند،  شیشه ها را باز و بسته کند، و غیره
 • هنرها و صنایع دستی متناسب با سن را مانند مهره کاری، بافندگی، بازی با تمیز کننده های لوله و غیره انجام دهید.
 • تعریف و تمجید کنید.

پسرتان را تشویق کنید تا با دستی که شروع کرده یک فعالیت را به پایان برساند. اشکالی ندارد اگر آن یک دست خسته شود و او بخواهد استراحت کند. این کار را انجام دهید،  و سپس از او بخواهید که ادامه دهد. در حالی که این فعالیت ها را انجام می دهید، در مورد اینکه کدام دست کار سختی انجام می دهد و کدام دست کمک می کند صحبت کنید.

به خاطر داشته باشید وقتی کودک کوچک شما از انواع مختلف ظروف و اشیا برای انجام یک کار استفاده می کند، آنها مهارت های کنترل دست و قدرت انگشت خود را برای استفاده قرار می دهند. همه اینها زمینه رشد کودک را از نظر شناختی، اجتماعی و عاطفی فراهم می کند.

در حالی که کودک شما یاد می گیرد چگونه از هر شی استفاده کند و مهارت های دستی برای گرفتن وسایل ، نگه داشتن آنها ، باز کردن ، حرکت دادن آنها را به دست می آورد ، همچنین روی توجه ، حافظه و تمرکز خود کار می کند.

چگونه مهارتهای دستی فرزندم را افزایش دهم؟

در این بخش ما نکات دیگری را برای حمایت از هماهنگی و تقویت دستهای کودک به شما خواهیم داد.

 • ورز دادن ، فشار دادن و فرم دادن به انواع مختلف خمیر باعث می شود که کودک بتواند در انگشتان و دستان خود قدرت ایجاد کند. بنابراین ، یک ایده عالی این است که شما او را به بازی با خاک رس و سایر مواد مشابه تشویق کنید.
 • در مورد هماهنگی دست ، کودک کوچک خود را دعوت کنید تا با دو دست خود توپ را پرتاب کند ، نوارهای روزنامه یا مجلات را پاره کند تا کلاژ درست کند و اسباب بازی ها را جدا کرده و کنار بگذارید. این فعالیت ها شامل انجام حرکات متقارن توسط کودک شما می شود.
 • گزینه دیگر این است که با کوچولوی خود بازی کنید تا از نحوه حرکت حیوانات مختلف مانند خرس ، خرچنگ و مار تقلید کنید. به این ترتیب ، کودک را تشویق می کنید تا وضعیت، ثبات و کنترل مورد نیاز برای انجام حرکات پیچیده تر دست را در آینده ایجاد کند.
 • کوهنوردی و بازی در فضای باز برای کودکان ، یا دراز کشیدن روی شکم و قرار دادن بازوها روی آرنج هنگام بازی نیز به رشد کودک کمک می کند. دلیل این امر این است که این فعالیت ها ثبات و قدرت بازو و تنه بچه ها را تقویت می کند.
 • در آخر ، مداد رنگی را به کودک خود پیشنهاد دهید تا مهارت های رنگ آمیزی ، خط زدن و نقاشی او را تمرین کند.

از آنجا که ما در عصر دیجیتال هستیم و بیشتر ارتباطات از طریق پیام در صفحه کلیدهای مختلف و حتی با تشخیص صدا انجام می شود ، مهم است که اهمیت این مهارت های دستی را فراموش نکنیم.

همانطور که می بینید ، روش های زیادی برای حمایت از کودک کوچک شما برای بررسی و تقویت مهارت های دستی او وجود دارد. به یاد داشته باشید که هر کودک ریتم متفاوتی دارد و بهتر با انواع مختلف فعالیت ها سازگار می شود. مهمترین نکته این است که در رشد او را همراهی کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال در مورد رشد وی با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

آیا در مورد آنچه در مورد آن صحبت کردیم نظری یا سوالی دارید؟ آن را در قسمت نظرات بنویسید!