چه کسی بچه‌های خوش‌اخلاق نمی‌خواهد؟ از این گذشته، این رفتار کودک شما را نشان می‌دهد، درست است؟ همان‌طور که دوست داریم کودک ما به محض شروع صحبت از کلماتی مانند: “لطفا” و “متشکرم” استفاده کنند. این اتفاق نمی‌افتد… اما مطمئناً می‌توانیم به کودکان نوپا آموزش دهیم که چگونه وقتی بزرگ‌تر شدند، مؤدب باشند.

به کودک خود بیاموزید که چگونه حساس باشد

ریشهٔ حسن خلق احترام به یکدیگر است و از حساسیت ما ناشی می‌شود؛ بنابراین آموزش حساسیت به کودک آغاز کار خواهد بود. یک کودک حساس به طور طبیعی از دیگران مراقبت خواهد کرد و این امر او را به فردی خوش‌اخلاق تبدیل می‌کند. اساساً یک کودک حساس بیش از هر چیزی که می‌تواند از کتاب آداب و معاشرت یاد بگیرد، بیشتر تمایل به حفظ ادب به شیوه‌ای خلاقانه و صمیمی‌تر دارد.

الگوی خوبی باشید

الگوهای رفتاری بهترین راه برای آموختن رفتارهای خوب به کودک است. اگر دختری مؤدب می‌خواهید باید با اقدامات خود به او نشان دهید که چگونه مؤدب باشد. به یاد داشته باشید که فرزند شما با مشاهده و تقلید یاد می‌گیرد! بنابراین باید مراقب اعمال و گفتار خود باشید.

در ادامه برخی از مواردی که می‌توانید امتحان کنید آمده است:

وقتی با کودک صحبت می‌کنید لحن خود را تنظیم کنید و سعی کنید از کلماتی مانند “لطفا” و “متشکرم” استفاده کنید. حتی اگر کوچولوی شما (هنوز) لطف اجتماعی این کلمات را درک نکند، او می‌فهمد که “لطفا” این است که چگونه خواستهٔ خود را به دست بیاورد و “متشکرم” این است که چگونه این همکاری را خاتمه ‌دهد. به یاد داشته باشید که کودکان مدت‌ها قبل از اینکه معنی این کلمه را درک کنند، ابتدا از این کلمه استفاده می‌کنند.

به کودک خود نشان دهید که چگونه با مردم، اشیا و حیوانات خانگی رفتار کند؛ برای مثال اگر او تمایل دارد صورت یا موهای شخصی را بگیرد، سعی کنید دست او را حرکت دهید و نشان دهید که چگونه نرم ضربه می‌زند. به مرور زمان و با بزرگ‌تر شدن کودک، این ملایمت رفته‌رفته به ادب تبدیل می‌شود.

کودک نوپای خود را تشویق کنید که “سلام کردن” و “خداحافظی کردن” را یاد بگیرد. در حدود دو سالگی کودک شما مطمئناً می‌تواند هنگام ورود “سلام” و هنگام خروج “خداحافظ” بگوید. در حقیقت، گاهی‌اوقات ممکن است کودک شما مشتاقانه بگوید “سلام” و “خداحافظ” اما گاهی‌اوقات او خیلی خجالتی است و نمی‌تواند صحبت کند. نگران نباشید. می‌توانید سعی کنید او را برای این مناسبت آماده کنید؛ برای مثال اگر می‌خواهید مادربزرگ را ملاقات کنید به او بگویید: “وقتی به خانهٔ مادربزرگ رسیدیم و او را دیدیم، می‌خواهیم بگوییم” سلام ، مادربزرگ! “.

به یاد داشته باشید که اخلاق نیکو یاد گرفته می‌شود اما یادگیری و ورود آنها به زندگی روزمرهٔ فرزندتان زمان می‌برد؛ بنابراین صبور باشید.