چگونه با کوچولوی خود بازی کنیم؟

به خوبی اثبات شده است که بازی برای رشد نوزادان و کودکان نوپا بسیار مهم است. بازی کردن در واقع چگونگی کشف و یادگیری چیزهای جدید در مورد جهان، کسب مهارت‌های جدید، تمرین خلاقیت و تجربهٔ تعاملات اجتماعی است. در ادامه چند نکته برای استفادهٔ بهتر از زمانی از روز که به بازی اختصاص می‌یابد، آورده شده است.

  • هنگام بازی، از کوچولوی خود پیروی کنید. نگران نباشید اگر او از اسباب‌بازی خاصی به روشی که قرار است استفاده شود، استفاده نمی‌کند، بگذارید خودش کاوش کند و راه‌های جدیدی را برای تفریح کردن به شما یاد دهد.
  • صبور باشید. به کودک خود نشان دهید که چگونه این اسباب‌بازی‌ها کار می‌کنند اما بگذارید او خودش برای دست زدن به آنها و کشفشان وقت بگذارد. به اندازهٔ کافی کمک کنید اما همهٔ کارها را برای او انجام ندهید، حتی اگر کودک زمان بیشتری را برای اتمام چالش‌ها اختصاص دهد.
  • به اشاره‌های کودک خود توجه کنید. از آنجا که او هنوز در حال تقویت مهارت‌های زبانی و خویشتن‌داری خود است، ممکن است همیشه نداند که چگونه باید آنچه را می‌خواهد بیان کند یا وقتی ناامید می‌شود چگونه واکنش نشان دهد اما اگر توجه کنید و اشاره‌های او را بخوانید، می‌توانید قبل از ناراحتی بیش از حد او، از آن جلوگیری کنید. این نشانه‌ها می‌توانند صداها یا حالات صورت و حرکات او را شامل شوند.
  • یک محیط فیزیکی مناسب را انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما فضای مطمئنی برای بازی دارد، جایی که خیلی حواس او را پرت نمی‌کند اما محرک‌های کافی برای اکتشاف را هم دارد. همچنین، نوع فعالیتی را که انجام می‌دهید در نظر بگیرید؛ برای مثال، اگر توپ بازی می‌کنید، به فضایی متفاوت از فضایی که در آن نقاشی می‌کشید نیاز خواهید داشت.
  • کوچولوی خود را با تکرار سرگرم کنید. اگرچه ممکن است برای شما کمی خسته‌کننده باشد اما انجام یک بازی با همان اسباب‌بازی بارها و بارها برای کودک شما هیجان‌انگیز است. به‌علاوه، تکرار به او کمک می‌کند تا تمرین کند و مهارت‌های جدیدی کسب کند، به طوری که بعداً می‌تواند چالش‌های جدیدی را بپذیرد و به یادگیری ادامه دهد.

در ابتدا، کودک شما ممکن است هر آنچه را که می‌تواند به سمت دهان خود ببرد، به چیزها نگاه کند و شاید شروع به درک یا دستیابی به آنها کند اما سپس خواهید دید که او از مهارت‌های بدنی پیشرفته‌تری برای بازی استفاده می‌کند، بیشتر به چگونگی کارها فکر می‌کند و از صداها لذت می‌برد. قبل از اینکه فکرش را بکنید، او دوستانی برای بازی خواهد داشت. همچنین کودک از تخیل خود استفاده می‌کند و با بازی کردن مشکلاتش را حل می‌کند؛ بنابراین مهم نیست که سن او چقدر است، می‌توانید این توصیه‌ها را در نظر بگیرید و زمان بازی را با کوچولوی خود تنظیم کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟