در قسمت 1 این مقاله ، ما در مورد راهکارهایی صحبت کردیم که می توانید وقتی در موقعیتی قرار می گیرید که کودک شما رفتاری پرخاشگرانه از خود بروز دهد. برخی از علائم این امر شامل کشیدن مو ، گاز گرفتن ، هل دادن یا ضربه زدن است. در این مقاله درمورد آنچه می توانید برای شکل دادن به رفتار کودک خود و به حداقل رساندن این شرایط انجام دهید صحبت خواهیم کرد.

هر کودک متفاوت است و مانند هر جنبه از رشد ، رفتار پرخاشگرانه در هر کودک متفاوت است. مهمترین نکته این است که شما ابزاری را که کودک برای درک و اصلاح رفتار خود نیاز دارد در اختیار او قرار دهید. این امر علاوه بر تقویت کنترل نفس در او ، به او کمک می کند تا هنگام بیان افکار و احساسات خود به روشهای قاطعانه تری متوسل شود. این امر همچنین باعث آگاهی از خود ، هوش هیجانی ، مهارت های تفکر و همدلی روزافزون او می شود. مهارتهایی که در طول زندگی و روابط آینده به آنها نیاز خواهد داشت.

  1. با خود شروع کنید. پیش از این ما در مورد اینکه چگونه کوچولوی شما می خواهد مانند شما شود و اینکه شما الگوی او هستید صحبت کردیم. اگر فرزندتان دائماً در معرض داد و فریاد و ناامیدی است ، نمی توانید انتظار داشته باشید كه خودش را كنترل كند. حضور آرام شما ، حتی وقتی او عصبانی است ، باعث می شود احساس امنیت کند و تنظیم عاطفی او را تقویت می کند.
  2. به عوامل محرک توجه کنید. آیا این رفتار قبل یا بعد از چرت بیشتر است؟ کودکت گرسنه بود؟ آیا همیشه با یک گروه از دوستان یا به طور خاص یک نفر اتفاق می افتد؟ آیا این فقط در یک محیط مانند خانه ، مراقبت از کودکان یا در طول روزهای بازی اتفاق می افتد؟ آیا ممکن است اتفاقی در محیط بیفتد (مثلاً خیلی شلوغ)؟ آیا اخیراً تغییرات بزرگی در زندگی وی (جابجایی ، طلاق و غیره) ایجاد شده است؟
  3. ثابت قدم باشید. عدم تغییر قوانین نیاز به تلاش اضافی همه مراقبان کودکتان دارد ، بنابراین از روال “پلیس خوب ، پلیس بد” با شریک زندگی خود بپرهیزید. شکل دادن به رفتار پرخاشگرانه کوچولوی شما نیاز به صبر ، فکر ، همدلی و کلمات محبت آمیز دارد و با اولین تلاش امکان ندارد. صرف وقت برای فهمیدن آرام و قاطعانه اینکه فشار دادن کاری اشتباه است ، اگر کودک کوچک احساس کند که فقط وقتی می توانید این کار را انجام دهد ، فایده ای ندارد. در بخش 1 این مقاله ما به استفاده از پیام های کوتاه و محکم اشاره کردیم که نشان می دهد کاری که او انجام داده اشتباه است. هر بار از همان ترکیب کلمات و حرکات استفاده کنید. فرزند شما در حال یادگیری نحوه کار قوانین و محدودیت ها است ، بنابراین بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که ثابت قدم باشید و آنها را تغییر ندهید.
  4. از مذاکره خودداری کنید. این ممکن است سخت باشد. شما می خواهید کوچولوی شما احساسش شنیده شود و شما را به عنوان یک شنونده خوب ببیند ، اما مذاکره درباره محدودیت ها و قوانین می تواند لغزنده باشد. داشتن محدودیت های مشخص به او کمک می کند تا درک کند که چگونه قوانین زندگی کار می کند ، باعث می شود احساس امنیت کند و ساختار و منطق را به دنیای خود وارد می کند.
  5. برای مطالعه وقت بگذارید. کتاب یک روش عالی برای کمک به تقویت رفتارهای مثبت است و یادگیری اینکه چرا صدمه زدن به دیگران خوب نیست.
  6. از قبل برنامه ریزی کنید. اگر می دانید که کوچولوی شما هنگام ملاقات با افراد دیگر خجالتی است ، خوب است قبل از بردن یک آلبوم خانوادگی ، ورق بزنید. اگر می دانید کوچولوی شما در مورد یک کامیون فوق العاده حساس است و او در قرار است با دیگران بازی کند، یک مورد دیگر بیاورید تا بتوانید پیشنهاد دهید که او آن یکی را به دوست خود پیشنهاد دهد و از درگیری جلوگیری کند.
  7. اخطار دهید. “پنج دقیقه دیگر از زمان بازی باقی مانده و بعد وقت دوش است ، کدام اسباب بازی را می خواهید امروزبا خود به حمام ببرید؟” ، “یک داستان دیگر و ما باید برای رفتن آماده شویم ، کدام یک را می خواهید بخوانید؟” ، “پنج دقیقه دیگر قبل از رفتن به خانه مادربزرگ است ، دوست دارید در آنجا چه بازی انجام دهید؟ “. به او بگوییم که فعالیتی که در حال انجام است در حال پایان است ممکن است احساس امنیت و کنترل بیشتری در او ایجاد کند و احتمالاً از طغیان جلوگیری خواهد کرد.
  8. بازخورد مثبت دهید. هر وقت فرزندتان به شیوه های غیرتهاجمی متوسل شد ، از رفتار مناسب او ستایش کنید. این باعث افزایش عزت نفس و هوش هیجانی او می شود.

چه موقع باید کمک گرفت؟

اگر به نظر می رسد رفتار کودک شما بیش از چند هفته به طور غیرمعمول پرخاشگرانه باشد ، احساس می کنید که به تنهایی نمی توانید از پس آن برآیید ، یا از بازی او با سایر کودکان اجتناب می کنید ، بهتر است به دنبال راهنمایی حرفه ای باشید.

به یاد داشته باشید که کودک کوچک شما در حال یادگیری برقراری ارتباط است و هنوز باید کشف کند که خودتنظیمی چگونه است. با مثال خود ، سخنان مهربان و پشتیبانی ، همه چیز را در مورد همدلی و یافتن راه هایی برای ابراز وجود بدون توسل به پرخاشگری به او خواهید آموخت. سرانجام او در به اشتراک گذاری ، همکاری و کار خوب با دیگران متخصص خواهد بود. مهارتهای اساسی که در آینده شخصی و شغلی خود به آنها نیاز خواهد داشت.