چگونه کتاب خواندن را در برنامهٔ روزمرهٔ کودک نوپای خود بگنجانیم

کودک اولین سال‌های زندگی‌اش به سرعت رشد می‌کند و یاد می‌گیرد. این امر به ویژه دربارهٔ رشد زبان‌آموزی کودک پیش‌دبستانی صدق می‌کند. چند دقیقه وقت گذاشتن در روز برای مطالعه به همراه کودک، روشی عالی برای تقویت رشد زبانی وی خواهد بود. به علاوه، این فعالیتی عالی برای تقویت پیوند عاطفی شما با کودکتان است.

آیا می‌خواهید زمان مطالعه را در برنامهٔ روزانهٔ فرزندتان بگنجانید؟

موارد زیر را در نظر بگیرید:

زمانی را پیدا کنید که برای هردوی شما مناسب باشد: چه هنگام بیدار شدن و چه هنگام خوابیدن، زمانی را انتخاب کنید که در آن بتوانید همدیگر را در آغوش بگیرید و از خواندن کتابی خوب لذت ببرید. قبل از خواب اغلب زمان خوبی برای مطالعه است؛ زیرا کودک نوپای شما را پس از یک روز شلوغ و پر از فعالیت، آرام و برای خواب آماده می‌کند. این همچنین می‌تواند برای زمان چرت زدن نیز مفید باشد. حتی شما می‌توانید کتاب‌های خاصی را برای زمان چرت زدن یا قبل از خوابیدن انتخاب کنید. این به شما کمک می‌کند تا کودک خود راهنمایی کنید که زمان خوابیدن فرارسیده است.

راحت باشید: مکانی آرام و دنج را پیدا کنید که در آن شما و فرزند کوچکتان همدیگر را در آغوش بگیرید و با هم کتابی بخوانید. کتاب خواندن به شما کمک می‌کند که یک زمان خاص دو نفره داشته باشید و این، پیوند عاطفی بین شما و فرزندتان را تقویت می‌کند. حتی می‌توانید گوشه‌ای از خانه را به کتاب خواندن اختصاص دهید و همهٔ کتاب‌های مورد علاقه کودک را در آن قسمت قرار دهید.

کتاب‌های مناسب را انتخاب کنید: وقتی می‌خواهید کتاب‌های بیشتری را برای کتابخانهٔ کودک خود بخرید، علایق، میزان رشد و سطح مطالعهٔ او را در نظر بگیرید. به دنبال کتاب‌های تصویری با تصاویر بزرگ و رنگارنگ باشید که ‌بتوانید هنگام مطالعه دربارهٔ آنها نظر دهید. آیا کوچولوی شما به شخصیتی علاقه دارد؟ کتابی دربارهٔ آن شخصیت بگیرید! داستان‌هایی ساده دربارهٔ موضوعاتی پیدا کنید که فرزندتان نسبت به آنها کنجکاو است یا به نوعی با تجربه‌های او ارتباط دارد.

همه‌جا کتاب داشته باشید: یک راه عالی برای عادت دادن فرزندتان به کتاب خواندن، گذاشتن کتاب در همه جای خانه است. کتاب‌های فعالیت، مانند کتاب‌های بگرد و پیدا کن یا کتاب‌های برچسب‌دار، موضوعات جالبی هستند که می‌توانید در هنگام بازی از آنها استفاده کنید؛ زیرا سرگرمی‌ای بی‌پایان را برای کودکان پیش‌دبستانی فراهم می‌کنند. همچنین می‌توانید داستان‌هایی پیدا کنید که مفاهیمی اساسی مانند رنگ‌ها، اشکال، حروف و اعداد را مرور می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟