چگونه به کودک خردسال خود کمک کنیم کلمات جدیدی را یاد بگیرد

در تحقیقات مشخص شده است تعداد کلماتی که کودک استفاده می‌کند با میزان موفقیت علمی او در آینده ارتباط مستقیم دارد؛ بنابراین داشتن دایرهٔ واژگان گسترده می‌تواند به کوچولوی شما کمک کند تا برای مدرسه و به طور کلی زندگی آماده شود. از حدود دو سالگی، واژگانی که کودکان به کار می‌برند به طور قابل‌توجهی گسترش می‌یابد و تعداد آن به پنجاه کلمه یا بیشتر نیز می‌رسد. سپس در سه سالگی، آنها واژه‌نامه‌ای فعال با سیصد کلمه یا بیشتر دارند؛ زیرا به طور متوسط، کودک توانایی دستیابی به چهار تا شش کلمه در روز را دارد.

آیا می‌خواهید به فرزندتان کمک کنید کلمات جدیدی را یاد بگیرد؟ در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌توانید در تعاملات روزانهٔ خود با او امتحان کنید:

  • بگذارید او پیش‌قدم شود؛ هنگامی که با او تعامل دارید، ابتدا مشاهده کنید که او چه کاری انجام می‌دهد و به چه چیزهایی علاقه دارد. سپس منتظر بمانید تا او با شما ارتباط برقرار کند و سرانجام، فعالانه به صحبت‌های او گوش دهید. هنگامی که او مکالمه‌ای را شروع می‌کند، انگیزه‌اش برای برقراری ارتباط بیشتر خواهد شد.
  • دنباله‌رو او باشید؛ وقتی او با آنچه به آن علاقه‌مند است ارتباط برقرار کرد، از او پیروی کنید و براساس علاقه‌اش به آن پاسخ دهید. دربارهٔ صحبت‌های او نظر دهید یا خودتان نیز در آن سرگرمی شرکت کنید.
  • از حرکات استفاده کنید؛ حرکات ابزاری عالی برای یادگیری کلمات جدید است. وقتی از آنها استفاده می‌کنید، به فرزندتان کمک می‌کنید که معنی برخی از کلمات را ببیند و درک کند.
  • بخوانید؛ کتاب خواندن روشی عالی برای گسترش دایرهٔ واژگان کودک است. در حین مطالعه، بین آنچه در داستان اتفاق می‌افتد و فرزندتان در زندگی با آن روبه‌رو می‌شود، ارتباط برقرار کنید. همچنین بعد از اینکه با کلمهٔ جدیدی در کتاب مواجه شدید، در طول روز نیز دوباره از آن استفاده کنید. به این ترتیب، او آنها را به خاطر خواهد آورد.
  • دربارهٔ چیزهای انتزاعی صحبت کنید؛ با کودک نوپا دربارهٔ احساساتش، تجربه‌های گذشته یا حتی چیزهای خیالی صحبت کنید. خلاق باشید و از آنچه در جلوی چشمتان است فراتر بروید.

با گذشت زمان و تمرین، به مرحله‌ای خواهید رسید که با دیدن پیشرفت کودک شاید بخواهید کمتر از قبل با او گفت‌وگو کنید. هرگز نگذارید چیزی شگفت‌زده شدن از پیشرفت مداوم او را متوقف کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟