1. وسایلی را برای آنها در نظر بگیرید.

اتاق انتظار به خصوص برای بچه‌ها، به‌ندرت سرگرم‌کننده است. وقتی خواهر و برادرهای کودک باید در معاینه‌های پزشکی با شما همراهی کنند، حتماً وسایلی مخصوصی را برای آنها تهیه کنید. شاید آنها هنگام انتظار ۱۵ دقیقه اجازه داشته باشند از وسایل الکترونیکی استفاده کنند یا شاید با ماژیک‌های جادویی که استفاده از آنها روی فرش خانه ممنوع است، بتوانند نقاشی‌شان را رنگ‌آمیزی کنند. به هر صورت اطمینان حاصل کنید که فعالیتی هیجان‌انگیز برای آنها در نظر گرفته‌اید!

  1. یک ایستگاه شادی ایجاد کنید.

اگر یکی از بچه‌های شما تحت درمان است و می‌توانید درحالی که او در جلسهٔ درمان است آنجا را ترک کنید، کودک دیگر خود را برای یک ماجراجویی خاص به بیرون ببرید! توقف سریع برای خرید بستنی همیشه احساس خوبی دارد. اگر مجبورید در اتاق انتظار بمانید، سعی کنید در راه برگشت به خانه، ايستگاه شادی را ایجاد کنید.

  1. زمانی دونفره ایجاد کنید.

هیچ‌چیز مثل گذراندن وقت دونفره با مادر و پدر نیست! با داشتن برنامه‌های شلوغ و چند کودک کوچک در خانه، ما معمولاً باید آن قرارهای خاص را به برنامه‌ٔ خود اضافه کنیم. سعی کنید یک قرار هفتگی یا ماهانه را در برنامهٔ خود داشته باشید. آن زمان ارزشمند است و به کودکتان اجازه می‌دهد تا احساس کند که چقدر دوست دارید وقت خود را با آنها بگذرانید!

  1. سپاسگزاری را تمرین کنید.

خواهر و برادرهای کودکان دارای نیازهای خاص، اغلب به طرزی باورنکردنی همدل، صبور، مسئولیت‌پذیر و خوش‌قلب‌اند.  آنها با درک وسیعی بزرگ می‌شوند. سعی کنید این تصمیم را عملی کنید که به کودک کوچک خود بگویید که چقدر از آنها سپاسگزار هستید! با این کار نه تنها به آنها احساس خوبی می‌دهید، بلکه به آنها می‌آموزید که سپاس‌گزاری را تمرین کنند، این یک مهارت همیشگی است.

  1. به آنها فرصت بدهید احساساتشان را بروز دهند

هر کودکی احساساتش را بروز می‌دهد! خواهر و برادرهای کودکان با نیازهای خاص معمولاً از مجوز ابراز احساساتشان استفاده می‌کنند. اشکالی ندارد که آنها احساس کنند همه‌چیز عادلانه نیست، گاهی اوقات کمی خودخواه باشند و البته همهٔ احساسات شدید خود را بروز دهند. لازم است به آنها كمك كنید تا احساسات خود را به روشی سالم بیان كنند و آنها را در خود نریزند. می‌توانید آنها را با هم بنویسید، تصویری از آنها بکشید، بازی پرتاب بالش یا کیسهٔ لوبیا (یک کیسهٔ پارچه‌ای کوچک، پر از لوبیا خشک، برای پرتاب کردن در بازی‌های مختلف کودکان) را انجام دهید و موارد دیگر. شما فرزند خود را بهتر می‌شناسید!


چگونه به خواهران و برادران کمک کنیم که احساس خاص بودن داشته باشند؟

مولی درسنر آسیب شناس گفتار مستقر در شهر نیویورک است.

او به تازگی کتاب راهنمای معلم سخنرانی را نگاشته است ، راهنمای والدین جذاب که شامل راهنمایی ها و فعالیتهای عملی و آسان برای کمک به کودک کوچک شما است!

شما می توانید او را در اینستاگرام thespeechteacher@ پیدا کنید که در آن اطلاعات روزانه خود را ارسال می کند و در سایت خود و همچنین فیسبوک با او ارتباط برقرار می کند.