آیا تولد دو سالگی کودک شما به‌زودی فرامی‌رسد؟ پس می‌دانید که مرحله “دو سالگی وحشتناک” نزدیک است. از آنجا که ممکن است در ۱۸ ماهگی یا در ۳۴ ماهگی اتفاق بیفتد، بیشتر مربوط‌به مرحله رشد کودک است تا سن او؛ بنابراین ممکن است زمانی که انتظارش را ندارید با آن دست‌وپنجه نرم کنید.

اما آیا آن‌قدر ترسناک است که همه می‌گویند؟ همه‌چیز به نحوهٔ مدیریت آن بستگی دارد!

کودکان دو ساله تازه می‌فهمند که از والدینشان جدا هستند؛ این بدان معناست که در عزم خود برای اثبات خویشتن، آزمایش محدودیت‌ها و بیان آنچه دوست دارند و ندارند (تا آنجا که می‌توانند) مصمم هستند و مستقل عمل می‌کنند.

نکتهٔ منفی این است که کودکان نوپا در حال تقویت مهارت‌های خود هستند؛ بنابراین آنها قادر نخواهند بود همهٔ کارهایی را که می‌خواهند، انجام دهند و این باعث ناامیدی کودکان می‌شود. در این سن، کودک به‌سختی می‌تواند احساسات خود را بیان کند و انگیزه‌های عاطفی خود را کنترل کند؛ بنابراین عصبانیت و ناامیدی او ناگهان به صورت گریه کردن، ضربه زدن یا فریاد کشیدن فوران می‌کند. در این دوره، کودک شما به صبر، حوصله و همچنین راهنمایی عاشقانهٔ شما نیاز دارد تا در کنار احساساتی که تجربه می‌کند، حرکت کند و آنها را به مسیر درستی هدایت کند.

وقتی رفتاری چالش‌برانگیز مشاهده می‌کنید، معمولاً به این معنی است که کودک شما نمی‌تواند دریابد که چگونه احساسات خود را به روشی مناسب ابراز ‌کند یا نمی‌داند که چگونه خواسته‌های خود را برآورده کند. برای کنار آمدن با یک رفتار چالش‌برانگیز، پاسخ شما باید یک روش مفید برای کنترل احساسات او باشد.

در ادامه چند نکته آمده است که می‌توانید برای مدیریت رفتارهای چالش‌برانگیز کودک از آنها استفاده کنید:

  1. احساسات را نام ببرید

با کودک خود کتاب بخوانید و دربارهٔ احساس شخصیت‌ها صحبت کنید. به این ترتیب، کودک شما می‌تواند احساسات را نام‌گذاری کند و شما می‌توانید راهی برای بهتر شدن یا حل مشکل به او پیشنهاد دهید.

  1. برای روز پیش رو برنامه‌ریزی کنید

هنگامی که به وقت چرت زدن او خیلی نزدیک است، از رفتن به فروشگاه مواد غذایی خودداری کنید. به‌علاوه، مطمئن شوید که در صورت گرسنگی کوچولویتان، وقتی بیرون از خانه هستید، یک میان وعده همراه خود دارید. اگر باید به بیرون از خانه بروید، سعی کنید این کار را در بخشی از روز انجام دهید که کودک به‌طورکلی روحیهٔ خوبی دارد. با اجتناب از بیرون رفتن‌ در زمان‌هایی که می‌دانید کودک بدخلق است، می‌توانید از عوارض احتمالی آن جلوگیری کنید!

  1. گزینه‌های مناسب سن او را ارائه دهید

وقتی کودک از انجام کاری امتناع می‌ورزد یا آن را متوقف می‌کند، معمولاً مشکل کنترل است. ابتدا یادتان باشد که از صدای آرام و کلماتی خنثی و مثبت استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که پیشنهادها بیشتر از دستورها، همکاری را ترغیب می‌کنند؛ بنابراین به جای اینکه به کوچولوی خود فرمان دهید، مجموعهٔ محدودی از انتخاب‌ها را در اختیارش بگذارید؛ برای مثال، اگر می‌خواهید فرزندتان بعد از بازی با اسباب‌بازی‌ها، اتاقش را تمیز کند، از او سؤال کنید: “دوست داری کدام‌یک را اول برداری، بلوک‌ها یا کتاب‌هایت؟”. مطمئن باشید که انتخاب‌ها برای او محدود، خاص و قابل‌قبول‌اند! مثال دیگر می‌تواند انتخاب از میان ۲ لباس متفاوت او برای پوشیدن در طول روز باشد. این به کودک شما احساس کنترل و پشتیبانی می‌دهد.

  1. خویشتن‌داری را تمرین کنید

اگرچه با گذشت زمان کنترل خود به خود ایجاد می‌شود، شما می‌توانید با استفاده از لحظات روزمره این مهارت ارزشمند را به فرزند خود بیاموزید. یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش کنترل خویشتن بازی کردن است، به‌ویژه بازی‌هایی که نوبتی هستند. این نوع بازی‌ها برای تمرین نحوهٔ صبر کردن، کنترل انگیزه‌ها و همراهی کردن با دیگران عالی هستند. بازی تقلید کردن از دیگران، همچنین فرصت‌های زیادی را برای انتظار، نوبت گرفتن و مذاکره فراهم می‌کند؛ زیرا کوچولویتان تصمیم می‌گیرد که داستان چگونه پیشرفت کند.

حتی اگر “دو سالگی” برای اغلب والدین یک دورهٔ دشوار باشد، زمانی مهم برای رشد استقلال فرزند شماست. سعی کنید این مرحله از زندگی او تا حد ممکن مثبت طی شود. به یاد داشته باشید که آموزش اینکه کودک در این دوره چگونه با احساسات خود کنار بیاید، در آینده نتایج مثبتی برایش خواهد داشت!