در قسمت 1 این مقاله گفتیم که قرار گرفتن کودک در معرض موسیقی از کودکی تأثیر مثبتی بر توانایی های اجتماعی و عاطفی او در آینده دارد.

یافته های یک مطالعه نشان می دهد که چگونه کودکان با شادی به موسیقی پاسخ می دهند و چگونه این امر بیان و یادگیری آنها را تسهیل می کند. گوش دادن و آواز خواندن درباره احساسات همچنین به کودکان نوپا کمک می کند کلماتی را که با احساسات خاصی مطابقت دارند شناسایی کنند. کف زدن و آواز خواندن به آهنگ “اگر خوشحال هستی و آن را می دانی” احساسات را برمی انگیزد ، حتی وقتی هیچ ترانه ای از موسیقی وجود ندارد. مطالعاتی که بر روی نوزادان 3 تا 9 ماهه انجام شده است نشان می دهد ، حتی در آن سن ، نوزادان می توانند بین موسیقی شاد و غمگین و چگونگی رشد این امر در رشد اجتماعی و ارتباطی تفاوت قائل شوند. از آنجا که موسیقی احساسات مختلف را امکان پذیر می کند ، این فرصت را برای کودکان فراهم می کند تا با احساسات خود و بعداً با احساسات دیگران در ارتباط باشند.

همانطور که کودک خود را تشویق به اکتشاف با صدا ، آهنگ و ریتم می کنید. او تجربه های موسیقی خود را ایجاد خواهد کرد. تلاش گروهی و دعوت از سایر اعضای خانواده یا دوستان برای پیوستن به کودک  شما امکان همکاری و ایجاد روابط را نیز می دهد. یک رژه خانوادگی ایجاد کنید که همه در آن صدا به اجرا اضافه کنند. این تجربیات باعث بازی موازی ، تعاملات مثبت و تلاش تیمی می شود که پایه و اساس دوستی و روابط آینده است.

گوش دادن به موسیقی ، رقصیدن با ضرب آهنگ یا آزمایش با آلات موسیقی کودکان را قادر می سازد تا بیان آزادانه را تجربه کنند و در مورد خود و محیطشان یاد بگیرند. پخش آهنگ هایی از فرهنگ های مختلف همچنین می تواند کودک شما را به سمت آگاهی فرهنگی ببرد . شناختن سبک ها ، ریتم ها و ملودی های مختلف ، وی را در معرض تجربیات افراد دیگر قرار داده و احساس اعتماد به نفس و تعلق به یک فرهنگ را پرورش می دهد.

مطالعات بین فرهنگی همچنان تایید می کند که موسیقی جهانی است. همه جوامع دارای ژانر موسیقی متمایزی هستند که به کودکان اختصاص یافته است. آیا لالایی ، زمزمه کردن ، پخش آهنگ یا آواز والدین است. نشان داده شده است که موسیقی تأثیر مثبتی بر رشد کودک دارد. نشان داده شده است که آواز والدین تحمل و شادی والدین را افزایش می دهد ، باعث نزدیکی در مادر و فرزند و رشد مطلوب کودک می شود. گنجاندن موسیقی در تعامل بین شما و کوچولوی شما در رشد اجتماعی-عاطفی او تأثیرگذار بوده و زمینه ساز روابط آینده خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک سایتهای زیر مراجعه کنید: