آیا می دانید از هر 10 نوزاد در سراسر جهان 1 نوزاد نارس به دنیا می آید؟

محققان در سراسر جهان زندگی خود را وقف می کنند تا روشهای مداخله زودهنگام غیر دارویی مانند مراقبت کانگورویی و موسیقی درمانی را با هدف واحد کمک به رشد زودهنگام و به حداقل رساندن پیامدهای نامطلوب کوتاه مدت و بلند مدت نارس ، پیدا کنند.

مدت هاست که موسیقی به عنوان یک روش درمانی موثر شناخته می شود که فواید مثبتی برای سلامتی دارد. چندین مطالعه نشان داده است که موسیقی بر سلامت روان تأثیر دارد. سطح هورمون استرس کورتیزول را کاهش می دهد ، حتی موثرتر از داروهای تجویز شده در کاهش اضطراب بیماران قبل از جراحی است. علاوه بر این ، محققان دریافتند که گوش دادن یا پخش موسیقی باعث افزایش تولید آنتی بادی ایمونوگلوبولین A و سلولهای کشنده طبیعی می شود. این نوع سلول ها به ویروس های مهاجم حمله کرده و اثربخشی سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهند.

موسیقی درمانی در شرایط نارس مربوط به استفاده از موسیقی برای تقویت رشد مطلوب و تسهیل پیوند ایمن بین کودک و پرستاران اصلی است. تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که لالایی می تواند نوزادان نارس و والدین آنها را آرام کند و حتی باعث افزایش الگوی خوابیدن و خوردن کودک شود ، در حالی که استرس والدین را نیز کاهش می دهد.

چندین مطالعه نشان داده است که موسیقی درمانی ، بیشتر به طور معمول لالایی هایی که توسط والدین کودک خوانده می شود ، بر روی خوراک دهانی ، اضطراب مادر و اشباع اکسیژن تأثیر  مثبت دارد. یافته های دیگر نشان می دهد موسیقی درمانی همچنین می تواند به نفع تنفس باشد، تنفس را تثبیت کند و نیاز به اقدامات بعدی را کاهش دهد.

محققان در مرکز پزشکی بت اسرائیل 272 نوزاد نارس را در هفته 32 حاملگی مورد بررسی قرار دادند و تأثیرات سه نوع موسیقی را بررسی کردند: یک لالایی که توسط والدین کودک خوانده شده ، یک دیسک اقیانوس که از صداهای رحم تقلید می کند و یک ساز مانند طبل برای شبیه سازی ریتم ضربان قلب. یافته ها گزارش دادند که هر سه در کاهش ضربان قلب کودک موفق بودند ، اگرچه آواز والدین موثرترین کار را نشان داد. آواز خواندن والدین همچنین تعداد نوزادانی را که بی سر و صدا هشیار می مانند افزایش داد. ساز شبیه سازی کننده ریتم ضربان قلب ، رفتار مکیدن را افزایش داده و دیسک اقیانوس بر تقویت خواب نوزادان افزوده بود. موسیقی درمانی می تواند برای سلامتی نوزاد نارس بسیار مفید باشد ، زمان پیوند و وابستگی ایمن شما را افزایش می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت های زیر مراجعه کنید: