کمک در کارهای خانه، به سبک کودک نوپا

همهٔ والدین دوست دارند که فرزندان خردسالشان مسئولیت‌پذیر باشند و در برخی از کارهای خانه کمک کنند اما ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا خیلی زود است که از کودک ۳ یا ۴ سالهٔ خود بخواهید برخی کارهای خانه را انجام دهد یا نه؟ حتی با اینکه درست است که کودکان نوپا شلخته هستند و هنوز دامنهٔ توجه و تحمل ناامیدی محدودی دارند، پرورش کودک مسئولیت‌پذیر از همان ۳ سالگی امکان‌پذیر است!

مطمئناً خیلی زود است که انتظار داشته باشید فرزندتان کارهای بزرگسالان را انجام دهد اما موارد زیادی وجود دارد که کودک شما می‌تواند در انجام دادن آنها به شما کمک کند. در حقیقت، بسیاری از بچه‌های کوچک از تقلید کردن از والدین خود در خانه لذت می‌برند و این فرصتی عالی برای تعیین انجام کارهای ساده و ایمن برای اوست. فقط اطمینان حاصل کنید که خواسته‌های منطقی از کودک دارید. اگر او نسبت به کمک کردن بی میل و خسته باشد، دستپاچه کردن یک کودک نوپا برای انجام دادن مسئولیت‌ها، ممکن است زیان‌بخش باشد؛ بنابراین وقت آن نیست که گردگیری را به نسل بعدی منتقل کنیم!

براساس کتاب چه انتظاری باید داشت: سالهای نوپایی کودک، در ادامه چند پیشنهاد داده می‌شود که می‌توانید از کودک ۳۶ ماههٔ خود بخواهید در انجام دادن آنها به شما کمک کند. انجام دادن بیشتر این کارها سرگرم‌کننده خواهد بود و مهارت‌های شناختی و جسمی کودک را نیز تقویت خواهد کرد:

  • برداشتن اسباب‌بازی‌ها و کنار گذاشتن آنها.
  • مخلوط کردن خمیر کیک؛ در این زمان مراقب باشید در هنگامی که تخم‌مرغ خام را به مواد کیک اضافه کرده‌اید، کودکتان قاشق داخل مواد را لیس نزند.
  • شکل دادن به توپ‌های کوکی.
  • گذاشتن لباس‌های کثیف در سطل لباسشویی.
  • کمک به مرتب کردن لباس‌های رنگی و لباس‌های سفید برای شست‌وشو.
  • برداشتن لباس‌ها از دستگاه خشک‌کن بعد از خشک ‌شدن لباس‌ها.
  • قرار دادن رومیزی‌ها روی میز.

فقط مطمئن شوید که فرزندتان با نظارت بزرگسالان این کارها انجام دهد و بعد از آن همه‌چیز روبه‌راه است!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟