کنترل سر در نوزادان ۳ تا ۴ ماه

بعد از گذشت چند ماه اول، ممکن است ببینید که کودک شما اکنون کنترل بیشتری روی سر خود دارد. احتمالاً او قادر خواهد بود آن را بلند و با دیگر قسمت‌های بالاتنه خود هماهنگ کند. در حدود ۳ ماهگی، متوجه خواهید شد که هنگامی که او را بغل می‌کنید، او می‌تواند کمی بیشتر سر خود را ثابت نگه دارد و در زمانی روی شکم خوابیده است ممکن است شاهد باشید که چگونه با حمایت بازوان خود را سرش به صورت ایستاده نگه می‌دارد.

از دیگر ویژگی‌های این مرحله، بهبود حرکت چشم است؛ به این معنی که ردیابی اشیا برای او راحت‌تر است. این علاوه‌بر کنترل سر، به کودک شما کمک می‌کند تا اشیا را راحت دنبال کند. هنگام بازی با هم، ممکن است متوجه شوید که اگر حرکت کنید، او به‌راحتی با چشمانش شما را دنبال می‌کند یا شاید او نسبت به شیئی مانند کلیدهای ماشین کنجکاوی نشان دهد و به آنها خیره شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌توانید کلیدها را جلوی او تکان دهید و هیجان‌زده او را تماشا کنید که با چشم‌‌هایش کلیدها را در جهات مختلف دنبال می‌کند.

وی علاوه‌بر بهبود حرکت چشم‌هایش، بینایی‌اش نیز افزایش می‌یابد. همهٔ این عوامل می‌تواند فرصتی عالی را برای تقویت کنجکاوی و حرکت او فراهم کنند و به او کمک کنند تا به برخی از مراحل مهم بعدی برسد.

ما به شما نکاتی را دراین‌باره آموزش خواهیم داد.

  • هنگامی که به پشت دراز کشیده است، به‌آرامی او را بکشید و کمک کنید بتواند بنشیند و سپس آرام آرام دوباره کمک کنید دراز بکشد، این‌گونه می‌توانید عضلات گردن او را بیشتر تمرین دهید. اگر این تمرین را تکرار کنید، گردن و کمر او قوی‌تراز قبل  می‌شوند.
  • در این مدت، ممکن است او به اندازهٔ کافی قوی شده باشد که بتواند روی صندلی ماشین قرار گیرد اما هنوز خیلی برای اینکه بتواند خودش بنشیند خیلی کوچک است. برای تقویت مهارت نشستن و کمک به پیشرفت او، کودک را روی مبلی بنشانید و بالشتک‌ها را پشت او قرار دهید. با این کار، سر او حمایت می‌شود و بیشتر ترغیب می‌شود به اطراف نگاه کند و محیط پیرامون خود را جست‌وجو کند.

برخی از این فعالیت‌ها می‌توانند مهارت‌های لازم برای یادگیری نحوهٔ نشستن را تقویت کنند. به یاد داشته باشید که لذت ببرید و همیشه نظارت کنید که او در موقعیت ایمنی قرار داشته باشد، درحالی که به او فرصتی می‌دهید که چیزهای جدیدی کشف کند و خودش را ثابت کند.

 

اطلاعات بیشتر در مورد مراحل مهم رشد فیزیک: : Infant – newborn development

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟