مهارت های هماهنگی دست، پیش درآمدی بر دست خط

مهارت های هماهنگی دست توانایی کنترل حرکات دست و انگشتان و ادغام این مهارت حرکتی با سایر توانایی های بصری و ادراک به منظور بایگانی کردن کارهایی مانند شکل دادن به اشیا، باز و بسته کردن ظرف ها ، ساخت بناها ، چیدن اشیای کوچک بین بقیه اشیا، در حالی که تعدادی را در دست دارید. بسیار مرتبط به این موضوع ، دست خط به مهارت پیچیده استفاده از زبان با تلفیق وضعیت بدن ، به دست گرفتن صحیح مداد و شکل گیری حروف اشاره دارد. این شامل بسیاری از سیستم ها و توانایی های مختلف ، از نظر شناختی و جسمی است. اگرچه ، طبق گفته مرکز رشد کودک ، این توانایی معمولاً در حدود 6 سالگی به دست می آید ، دست خط به تسلط بر مهارت های قبلی از جمله آشنایی با شکل حروف ، مهارت انگشت رشد یافته ، درک چپ به راست و بالا به پایین و داشتن مهارت توجه ، تمرکز و حافظه خوب نیاز دارد. و بیشتر این مهارتها در سنین 36 تا 48 ماهگی ایجاد می شوند.

کوچولوی شما از بدو تولد در مسیر پیشروی دستیابی به خط بوده است. ابتدا نوزاد تازه متولد شده شما شروع به برقراری ارتباط با شما با استفاده از رفلکس مشت کردن می کند ، سپس در دوران کودکی این امر به رفلکس به دست گرفتن تبدیل می شود. و حدود 3 تا 4 سال او به اندازه کافی قدرت کافی برای در دست گرفتن ابزار نوشتن را خواهد داشت.

چندین دهه تحقیق نشان داده است که بین مهارت های دیداری-حرکتی ، مانند هماهنگی دست ، و پیشرفت تحصیلی رابطه وجود دارد. معنی این امر این است که هر فرصت کمی برای رشد و نمو در طول سالهای پیش دبستانی به کودک شما کمک می کند مهارتهای مورد نیاز مدرسه را بعداً رشد دهد. در سال 2011 ، گروهی از محققان دانشگاه کارولینای شرقی مقاله ای در مجله کاردرمانی آمریکا منتشر کردند که نشان داد پرورش هماهنگی دست ، مهارت های بینایی-حرکتی ، مهارت انگشت ، آشنایی با حروف الفبا و نوشتن نام کوچک در کودکان پیش دبستانی دارای مزایای طولانی مدت برای مهارت های نوشتاری در طول سال های مدرسه است. در این مطالعه ، كودكان به طور تصادفی یا در برنامه ای كه این مهارت ها را رشد داده یا در گروه كنترل فعالیت های بدون ساختار متناسب با سن آنها قرار گرفتند. آنها در مقایسه با گروه کنترل پیشرفت های چشمگیری در برنامه رشد مهارت ها پیدا کردند.

با پیروی از رهنمودها و توصیه های آکادمی اطفال آمریکا ، در اینجا چند ایده برای کمک به کودک برای رشد هماهنگی دست خود آورده شده است:

  • باز کردن انواع و اندازه های مختلف جعبه و ظرف.
  • فراهم آوردن فرصتهای زیادی برای خط خطی کردن ، ردیابی و ترسیم چهره ها ، اشکال و شکلهای انتزاعی و آزاد.
  • حالت بدنی خوب و فعالیتهایی را تقویت می کند که عضلات اصلی را تقویت می کنند تا از حرکات دست پشتیبانی کنند.
  • به دنبال فعالیت هایی باشید که هماهنگی چشم و دست کودک شما را انجام می دهد ، مانند پرتاب کردن و گرفتن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟