دیابت بارداری نوعی دیابت است که در دوران بارداری به خصوص در سه ماههٔ سوم ایجاد می‌شود. داشتن دیابت حاملگی به این معنی است که بدن نمی‌تواند قند را به‌درستی متابولیزه کند و این باعث افزایش سطح قند خون می‌شود. براساس گفتهٔ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، شیوع دیابت حاملگی ۹.۲٪ است. دیابت بارداری می‌تواند بر بارداری و سلامتی کودک شما تأثیر بگذارد. هیچ علت شناخته شده‌ای برای ابتلا به دیابت بارداری در خانم‌ها وجود ندارد اما مشخص است که مربوط به مقاومت به انسولین است و ممکن است در کسانی که استعداد ژنتیکی دارند ایجاد شود.

چگونه دیابت بارداری می‌تواند بر کودک شما تأثیر بگذارد؟

هنگامی که به دیابت بارداری مبتلا هستید، پانکراس شما بیشتر از حد معمول برای تولید انسولین کار می‌کند اما این میزان قند خون شما را کاهش نمی‌دهد. گلوکز اضافی موجود در جریان خون به جفت شما نفوذ می‌کند و باعث می‌شود کودک شما انسولین بیشتری تولید کند. سپس، گلوکز اضافی در خون کودک شما به چربی تبدیل می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد ماکروزومی در کودک شود (داشتن وزن بیش از میانگین طبیعی هنگام تولد). ماکروزومی می‌تواند منجر به مشکلات مادرزادی مانند آسیب به شانه یا مشکل تنفس شود.

اگر باردار هستید و به دیابت بارداری مبتلا شده‌اید، پایین نگه داشتن سطح قند خود مهم‌ترین اولویت برای شماست. مراقب آنچه می‌خورید باشید، به طور منظم ورزش کنید و دستورالعمل‌های پزشک خود را دنبال کنید. کنترل سطح قند می‌تواند از بروز مشکلات در دوران بارداری جلوگیری کند و کودک را سالم نگه دارد. اگر به دیابت بارداری مبتلا هستید، به احتمال زیاد سطح قند شما پس از زایمان به حالت طبیعی برمی‌گردد. بااین‌حال، حتماً علائم بارداری خود را در مراحل اولیه بررسی کنید تا از پره‌اکلامپسی (داشتن فشار خون بالا در حاملگی) که در ۱۰٪ تا ۳۰٪ زنان مبتلا به دیابت بارداری رخ می‌دهد، جلوگیری کنید. نگران نباشید، مهم این  است که شما در تمام معاینه‌های پزشکی خود شرکت کنید، دیابت خود را کنترل کنید و برای مراقبت از سلامتی کودکتان، هریک از توصیه‌های پزشک را دنبال کنید.