ممکن است در چند ماه گذشته با پویایی خاصی زندگی کرده باشید و در رفتارتان ۱۸۰ درجه تغییر ایجاد شده باشد. یک نوزاد تازه متولد شده تقریباً همیشه (حداقل در آغاز کار) در رابطهٔ بین شما و همسرتان تأثیر دارد. اگر برای اولین‌بار است که پدر و مادر شده‌اید، پرش از مرحلهٔ ماه عسل به مرحلهٔ تعویض پوشک برای شما بسیار دشوار است اما اگر قبلاً تجربهٔ تولد نوزاد را پشت سر گذاشته‌اید، بهتر از هرکسی می‌دانید که آمدن یک فرد جدید (هرچقدر کوچک باشد)، به ناچار رابطهٔ شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. آماده‌سازی روابط خود برای این تغییر بزرگ به اندازهٔ آماده شدن برای استقبال از کوچولویتان مهم است. شاید بیشتر اوقات به‌ هم بچسبید یا اینکه گاهی خواب را به معاشقه ترجیح دهید. وقتی یک برنامهٔ شلوغ دارید، انجام دادن کارهای کوچک همه‌چیز را بهتر پیش می‌برد.

پنج زبان عشق کتابی است که گری چاپمن آن را نوشته و در چند سال گذشته مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. او در این کتاب بیان می‌کند که هر شخص با یک زبان عشق متفاوت “صحبت می‌کند”. ما هریک راهی برای ابراز عشق و درک دیگری داریم. آنچه بیشتر هدف این نظریه است این است که زوجین باید زبان خود را همراه با زبان شریک زندگی خود بیاموزند تا بتوانند اطمینان حاصل کنند که حتی کوچک‌ترین جزئیات بیشترین تأثیر را روی عزیزانشان می‌گذارد.

در ادامه ۵ روشِ ابراز و درک عشق از نظر نویسنده بیان می‌شود:

  • زمان با کیفیت: هنگامی که توجه منحصربه‌فرد و تقسیم‌نشده با کودک را از طرف شریک زندگی خود دریافت می‌کنید، احساس دوست داشته شدن خواهید کرد.
  • انجام خدمات: شما هر لطف کوچکی را که شریک زندگی‌ برایتان انجام می‌دهد (مانند گذاشتن لباس‌ها در لباسشویی یا پختن یک وعدهٔ غذایی مورد علاقه‌تان) می‌بینید و به آن اهمیت می‌دهید.
  • کلمات تأییدآمیز: شما با تعریف و تمجید یا اظهار قدردانی به او ابراز می‌کنید که چقدر دوستش دارید.
  • دریافت هدیه: وقتی همسرتان به شما فکر می‌کند و برای شما هدیه می‌خرد، احساس عشق می‌کنید (هدیه نمادین است، یادآور این است که شریک زندگی‌تان در طول روز از شما یاد می‌کند؛ این مهم است، نه گران بودن هدیه).
  • لمس جسمی: هنگام ورود به خانه، ابراز محبت می‌کنید، او را در آغوش می‌گیرید و لمس می‌کنید.