یکی از مراحل مهم رشد کودک که در اولین سال زندگی خود به آن دست می‌یابد، به چنگ گرفتن است. این مرحلهٔ مهم برای پیشرفت او اساسی است و شامل گرفتن اشیای کوچک با انگشت سبابه و انگشت شست است. دستیابی به این مهارت آسان نیست؛ زیرا به تمرین زیادی نیاز دارد. این مرحلهٔ مهم زبردستی در حدود ماه هشتم یا نهم زندگی کودک شروع می‌شود. در ابتدا می‌بینید که او در به چنگ گرفتن اجسام ناشیانه عمل می‌کند اما کم‌کم حرکاتش دقیق‌تر می‌شود.

رشد مهارت به چنگ گرفتن یک موفقیت بزرگ در توانایی‌های روانی-حرکتی کودک شماست. از مهارت به دست گرفتن اشیا با تمام انگشتان دست گرفته تا توانایی انجام این کار با دو انگشت، به کودک شما فرصت‌های بی پایانی می‌دهند که بتواند یاد بگیرد، رشد کند، مستقل‌تر شود و به کاوش ادامه دهد. اگر مهارت‌های حرکتیِ خوب پیشرفت نمی‌کرد، کسی نمی‌توانست پیانو و گیتار بنوازد، بنویسد یا پیامی را تایپ کند. آنچه بدن ما می‌تواند انجام دهد شگفت‌آور است و تماشای رشد این مهارت‌ها در نوزادان ما فوق‌العاده است!

چگونه می‌توانم کودکم را برای چنگ گرفتن اشیا تشویق کنم؟

  • بگذارید خودش تکه‌های نرم غذا مانند تکه‌های موز، سیب‌زمینی‌پخته یا پفک‌های کوچک و غلات را از بشقابش بردارد و بخورد. به این ترتیب کودک شما روی مهارت‌های حرکتی خود کار می‌کند بدون اینکه اجسام غیرقابل‌خوردن و خطرناک را به دهانش ببرد. فقط به یاد داشته باشید که وقتی کودکتان غذا می‌خورد، برای جلوگیری از خفگی حتماً مراقب او باشید.
  • به کودک خود اجازه دهید چیزها را به هم بریزد. این به تحریک مهارت انگشتانش کمک می‌کند؛ زیرا دستان خود را آزادانه حرکت می‌دهد.
  • جلوی او کتاب بگذارید. کودک شما نمی‌تواند صفحات را یکی یکی ورق بزند اما حتی اگر هربار ۵ صفحه را با هم ورق بزند، این به او کمک می‌کند تا مهارت‌های حرکتی خود را رشد دهد.
  • بگذارید کودک شما کاغذهای نرم را مچاله یا سوراخ کند، فقط حتماً نظارت کنید که او تکه‌های کاغذ را در دهانش نگذارد.
  • بلوک‌های اسباب‌بازی را جلوی کوچولوی خود قرار دهید و سعی کنید با هم یک برج کوچک بسازید.
  • یک جعبه با اشیای کوچک قرار دهید و به کودک خود کمک کنید تا آن را پر و خالی کند.

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای رشد مهارت به چنگ گرفتن و زبردستی انگشتان کودک خود انجام دهید. حتماً فهرست فعالیت‌های ما را بررسی کنید و به یاد داشته باشید که طی ماه‌های بعدی از دیدن رشد کوچولوی خود در مهارت‌های حرکتی بسیار متعجب خواهید شد.