” تصور کنید که متوجه شوید در آغوش گرفتن، لالایی خواندن و لبخندهای والدین می تواند نوزادان را بعدها در برابر شکست‌های عاطفی و خشم‌های نوجوانی مصون بدارد و حتی به آنها کمک کند تا در امتحاناتی که دهه‌ها بعد می‌دهند قبول شوند.” (Winston & Chicot ، 2016)

در طول سه سال اول زندگی، مغز کودک شما ۹۰ درصد رشد می‌کند. این رشد سریع ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ اتصال سیناپسی را تشکیل می‌دهد که در هر ثانیه شکل می‌گیرند. تجاربی که کودک شما به دست می‌آورد، چه مثبت و چه منفی، برای این ساختارسازی و آراستن زودهنگام که باعث می‌شود میلیون‌ها و میلیون‌ها اتصال جدید ایجاد شود بسیار مهم است. اهمیت ارتباط با کودک می‌تواند تا حدی اطمینان از دلبستگی ایمن او به دیگران، تاب‌آوری، عزت‌نفس، ایجاد روابط و رشد کلی را به همراه داشته باشد.

روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید با آن با کودکتان ارتباط برقرار کنید و از این زمان نهایت استفاده را ببرید؛ بنابراین خواه مادری خانه‌دار باشید یا به صورت تمام‌وقت شاغل باشید، همیشه فعالیت‌هایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا به کودک خود عشقتان را نشان دهید.

  1. شیردهی: اگر می‌توانید خودتان به کودک شیر دهید؛ این تماس فیزیکی برای کودک شما اطمینان ایجاد می‌کند و به من اعتماد کنید، هروقت زمان شیردهی تمام شود، قطعاً دلتنگ این لحظه‌های دونفره با کودک خود خواهید شد.
  2. نوازش و در آغوش کشیدن کودکتان نوعی تماس انسانی است که اطمینان‌خاطر فرزندتان را فراهم و او را آرام می‌کند و به او احساس امنیت واقعی می‌دهد.
  3. کتاب خواندن، آواز خواندن یا صحبت کردن با کوچولوی خود احتمالاً یکی از فعالیت‌های مورد علاقهٔ اوست! به یاد داشته باشید که نوزادان صدای مادرشان را دوست دارند و به طور مداوم گوش دادن به آن صدا، به آنها کمک می‌کند اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهند.

بیش از تمرکز بر اینکه کودک شما باید اتاق خود را داشته باشد یا نه، اگر او به اندازهٔ کافی اسباب‌بازی دارد یا از سفر به دیزنی‌لند لذت می‌برد، بهترین کاری که می‌توانید برای کودک خود انجام دهید این است که با او باشید، برایش وقت بگذارید و عشق و پشتیبانی خود را به او نشان دهید. اکنون علم ثابت کرده‌است که بهترین چیزهای زندگی رایگان‌اند و این شامل عشق شما نسبت به کوچولویتان نیز می‌شود.

اگر فکر می‌کنید که خلاقیتتان تمام شده است و نمی‌توانید این سه فعالیت اساسی را به اندازهٔ کافی تغییر دهید، به یاد داشته باشید که همیشه یک راهنمای بازی با آوک دارید!